Muzeum Miejskie w Pyskowicach zaprasza na wystawę "Zapomniane odkrycia - prehistoryczne bestie z Doliny Kłodnicy". Zwiedzających oczekuje kolekcja prehistorycznych ssaków, przed tysiącami lat żyjących na tutejszych terenach, w tym m.in. wielkich mamutów i włochatych nosorożców. Zgromadzone okazy dawnej przyrody pochodzą m.in. ze zbiorów Państwowego Instytutu Geologicznego, Kopalni Piasku Kotlarnia, ale też ze znalezisk, znajdujących się w tutejszych szkołach oraz w domach pyskowiczan.
Mamut w... szpilkach!?
Podczas wernisażu o mamucie z Pyskowic niezwykle przystępnie i interesująco mówił Paweł Woźniak z Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu. W pełnej kolorytu, żywej opowieści multimedialnej przeniósł jego uczestników w czasy wielkiego zlodowacenia, gdy na pyskowickiej dziś ziemi rządziły sympatyczne mamuty wielkie. Słuchacze poznali wiele niezwykłych ciekawostek z życia tych stworzeń, a więc m.in. czym się żywiły, jaki prowadziły tryb życia, jak się poruszały, ile ważyły, no i jak wyglądały mamucie maleństwa.
Ta pełna niespodzianek, porównań i analogii opowieść szczególnie zafrapowała, należących do kółka historycznego, uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Pyskowicach. Ich nauczyciel i pasjonat historii, Błażej Kupski zapewne miał powody, by cieszyć się, że zachęcił swoich podopiecznych do pójścia do muzeum. Tym bardziej, że uczniowie ze zdumiewającą znajomością rzeczy odpowiadali na podchwytliwe pytania Pawła Woźniaka. Jedno z nich brzmiało: czy mamut potrafiłby chodzić w szpilkach?
Prawdziwy i nasz
Ale obok dzieci i młodzieży szkolnej oraz przedstawicieli Kopalni Piasku Kotlarnia, władz miasta i Powiatu Gliwickiego na wernisaż zajrzeli również ci pyskowiczanie i mieszkańcy okolicznych gmin, którzy w latach 1955-57 pracowali przy wydobyciu piasku podsadzkowego na terenie obecnych jezior Dzierżno Duże i Dzierżno Małe. Już w kuluarach wspominali ciekawostki związane z odkryciami szczątków prehistorycznych stworzeń. Do dziś w niejednym domu znajdują się oryginalne kości plejstoceńskich ssaków.
Na wystawie podziwiać można m.in. autentyczną czaszkę nosorożca włochatego z okolic Pyskowic, kości mamuta i innych zwierząt kopalnych, fragmenty ciosów oraz wiele innych ciekawych eksponatów, zdjęć, obrazków, plansz, broszurek, książek i wydawnictw.
- Napawa nas dumą, że jedno z najbardziej znanych stanowisk odkrywkowych kości mamuta znajduje się w Pyskowicach. To duża sprawa. Cieszymy się, że wspólnie z władzami miasta udało się zorganizować tę piękną i wartościową wystawę. W wielu miejscach Polski jak grzyby po deszczu wyrastają przecież różnego rodzaju parki namiastek dinozaurów, a prawdziwego mamuta mamy tylko my - zgodnie podczas otwarcia wystawy cieszyli się z tej spuścizny wieków Waldemar Dombek, wicestarosta gliwicki i Mariusz Dyka, geolog powiatowy.
Wielkie kudłacze w szkole
O tym, że szkielety złożone z kości mamuta wielkiego i nosorożca włochatego znalezione w okolicach Pyskowic zdobią m.in. Muzeum w Zamku Piastowskim w Gliwicach, czy salę główną Muzeum Geologicznego w Warszawie wiadomo było od dawna. Natomiast szeroką akcję promocyjną pyskowickiego mamuta prowadzi od kilku lat Starostwo Powiatowe w Gliwicach. Własnym staraniem wydało już broszurki i książki informacyjne na ten temat, a także jest twórcą tzw. Geopunktu przy Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach, gdzie stoją naturalnych rozmiarów figury kudłatych plejstoceńskich zwierząt wraz z tablicami z ich opisem.
Ekspozycję w Muzeum Miejskim w Pyskowicach można zwiedzać do 2 listopada.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.