Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, specjalnie dla portalu nettg.pl odniósł się do rozstrzygnięcia, jakie zapadło w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w sprawie podatku od wyrobisk górniczych.
- Dzisiejsza rozprawa była bardzo ważna, ponieważ zapadł na niej pierwszy wyrok po słynnym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. W rozprawie uczestniczyła Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa na prawach strony.
Ważne jest to, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, na podstawie której zostały opodatkowane podziemne wyrobiska górnicze Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
W dniu dzisiejszym kolejny raz potwierdziły się głoszone przez naszą Izbę poglądy, że nie wolno rozszerzać zakresu opodatkowania ponad to, co jest wyszczególnione w przepisach. Wyrok ten ma także duże znaczenie z punktu widzenia ekonomicznego.
GIPH zajmuje się tym problemem od 1997 roku i bardzo cieszę się, że kolejny raz udało się obronić górnictwo od nadmiernych obciążeń finansowych.
Czytaj więcej:
Spór ws. podatków od wyrobisk rozstrzygnięty
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Szanowny Panie! Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 13.09.2011r. i wyrokiem NSA Gliwice z 24.10.2011r podatkiem od nieruchomości można obciążać obiekty budowlane w podziemnych wyrobiskach górniczych, a nie wyrobiska górnicze. Gmina może naliczyć przedmiotowy podatek na podstawie deklaracji podatkowej złożonej przez Przedsiębiorcę i tylko od Przedsiębiorcy zależy co uwidoczni w tej deklaracji podatkowej. Gminy nawet nie są w stanie sprawdzić poprawności złożonej deklaracji podatkowej, bo nie mają prawa zjazdu na dół - do kopalni. Proszę więc złożyć poprawne deklaracje podatkowe, a nie mówić o nieuprawnionych roszczeniach gmin.