Trzy pytania do Piotra Dudy, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność
Skierował Pan do premiera apel, w którym domaga się Pan wspólnych działań rządu i związkowców w celu renegocjacji pakietu energetyczno-klimatycznego. Jak Pan myśli, dlaczego rząd zwleka z wdrażaniem w życie tych działań?
Trudno mi odpowiadać na to pytanie. Jestem bardzo rozczarowany brakiem działań ze strony rządu w tej sprawie. Pan premier Tusk w czerwcu osobiście wyraził zgodę na propozycję Solidarności, by powstał zespół rządowo-związkowy, aby eksperci wspólnie przeanalizowali możliwości zweryfikowania podpisanego w 2008 roku dokumentu. Polskie przewodnictwo w Unii Europejskiej mogło stworzyć do tego dodatkowe możliwości. Niestety, od kilku miesięcy nic się w tej sprawie nie dzieje, a próby podejmowane przez Solidarność pozostają bez echa.
Choć pakiet jeszcze nie został wdrożony, już widać pierwsze skutki tego, że Polska nie podjęła dotąd zdecydowanych działań na rzecz jego weryfikacji i renegocjacji. Zagraniczni inwestorzy z branży energetycznej wstrzymują inwestycje.
Nie rozumiem, dlaczego rząd milczy. Przecież nie ma już czasu do stracenia! Wdrożenie zapisów pakietu doprowadzi już w 2013 roku do dużego wzrostu cen energii i ciepła w Polsce. Skutkiem tego będzie znaczące obciążenie budżetów domowych, dramatyczne pogorszenie się kondycji całych sektorów gospodarki, a co za tym idzie - likwidacja tysięcy miejsc pracy.
Nie chce mi się wierzyć, ale wygląda na to, że tego rządu w ogóle to nie interesuje. Ale za to bardzo interesuje związek i dlatego między innnymi zaangażowaliśmy się jako Komisja Krajowa NSZZ Solidarność w akcję "Stop Światowej Kampanii Antywęglowej".
Czy wierzy Pan, że Solidarność i rząd mogą skutecznie współpracować w tej sprawie?
Oczywiście, że mogą! Przecież chodzi o nasze wspólne dobro. Ja zawsze jestem za tym, żeby rozmawiać. Premier Tusk wydawał się naprawdę szczerze zainteresowany zagadnieniem pakietu klimatycznego i konsekwencjami jego wdrożenia w Polsce. We wrześniu skierowałem list na ręce szefa rządu, w którym przypominam o naszych wspólnych ustaleniach z czerwca. Nic nie usprawiedliwia oddania interesów naszego kraju walkowerem, bez podjęcia poważnej próby modyfikacji niekorzystnych rozwiązań. Solidarność gotowa jest wspierać rząd, ale do tego potrzebne jest wypracowanie wspólnych ocen, stanowisk i planów działania.
Związek powołał zespół ekspertów, którego celem jest analiza społeczno-gospodarczych skutków wdrożenia pakietu klimatycznego. W skład zespołu, oprócz przedstawicieli związku, weszli polscy naukowcy, specjalizujący się między innymi w kwestiach zmian klimatu, ekologii oraz eksperci z zakresu gospodarki i finansów. Oczekujemy na utworzenie zespołu rządowego.
W jaki sposób związek mógłby w takim razie wspomóc rząd w kwestii renegocjacji pakietu?
Solidarność od dawna zajmuje się problemem pakietu klimatycznego. Najpierw Sekcja Krajowa Górnictwa Węgla Kamiennego i Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki. W chwili obecnej tym zagadnieniem zajmuje się Komisja Krajowa. Naszymi specjalistami w tym zakresie są Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, i Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki. Jak już wspomniałem, powołaliśmy zespół ekspertów. Na razie pracuje samodzielnie, bo choć minęły już ponad trzy miesiące, nadal nie wiemy, czy rząd wybrał już swoje grono specjalistów. Mam nadzieję, że to wkrótce nastąpi i powstanie wspólny zespół rządowo-związkowy, który przystąpi wreszcie do pracy.
W miarę postępu prac planujemy poszerzać nasz zespół o kolejnych ekspertów. Liczymy też, że w tym roku poznamy pierwsze wyniki prac naukowców z Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego, którzy decyzją Rady Polityki Pieniężnej zajmują się analizą kosztów społeczno-gospodarczych wdrożenia pakietu energetyczno-klimatycznego.
W grudniu odbędzie się światowa konferencja klimatyczna w Durbanie. Zakładam, że do tego czasu będą gotowe pierwsze opracowania wspólnego rządowo-związkowego zespołu. Oby szybko powstał.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tak trzymaj Piotr!