Europejskie inicjatywy wspólnotowe mają swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Niewątpliwą zaletą współpracy w ramach UE jest swoboda podróżowania, pracy i zamieszkania. Do tego rodzaju pożytków należą też wspólne opracowania tematyczne. Jednym z nich jest prezentowana na stronach internetowych Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie informacja na temat internetowej mapy geologicznej Europy. Instytut ten jest współorganizatorem europejskiego portalu internetowego (http://www.onegeology-europe.eu/portal) prezentującego obraz mapy geologicznej starego kontynentu.
Jego inauguracja odbyła się 27 października w Paryżu. Informacja ta jest wielojęzyczna (język arabski, angielski, francuski, rosyjski i hiszpański). Możliwe jest jednak korzystanie z portalu w 12 językach. Przedstawia on obraz przypowierzchniowej budowy geologicznej Europy. Pod terminem tym należy zapewne rozumieć mapę odkrytą kontynentu. Jest to mapa bez utworów kenozoicznych, czyli bez utworów trzeciorzędowych i czwartorzędowych przykrywających starsze struktury. Portal ten jest w fazie budowy. Zakłada on zbudowanie systemu do tworzenia map geologicznych dostępnych dla wszystkich drogą internetową. W jego tworzeniu wzięło udział 21 państw europejskich. Pozornie jest to przedsięwzięcie mało istotne, bo budowa kontynentu jest powszechnie znana i można powiedzieć, że dość szczegółowo. Wynika to z wielkich pod tym względem osiągnięć przede wszystkim historycznych szkoły francuskiej i brytyjskiej, skąd wywodzi się większość międzynarodowych nazw i terminów dotyczących datowania skał i charakterystycznych ich wystąpień. Wszystko to jest od dawna znane na uczelniach i w instytutach zajmujących się ta problematyką. Jednakże jest to też wielki postęp w zakresie wymiany informacji geologicznej ogólnie dostępnej, a jednocześnie bardzo kompetentnej i specjalistycznej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że klasyczne badania geologiczne nie zakończyły się wraz z ich podręcznikową syntezą. Niedawny kryzys surowcowy i ekonomiczny zwróciły uwagę na potrzebę możliwie najlepszego wykorzystania zasobów kopalin użytecznych w każdym z krajów członkowskich UE. Prezentowana na tym portalu mapa geologiczna ma tę zaletę, ze może być stałe poprawiana, uzupełniana i aktualizowana. Nadaje jej to charakter stale aktualnego stanu badań, interpretacji i wyników analiz. Pod tym względem jest to przedsięwzięcie niezwykle atrakcyjne, pożyteczne i użyteczne. Przede wszystkim dotyczy to nie tylko naukowej ciekawości ile możliwości gospodarczej współpracy sąsiadujących ze sobą krajów w oparciu o wspólne przedsięwzięcia w zakresie eksploatacji surowców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.