Prof. Andrzej Misiołek z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach:
Wymienione tu ograniczenia wymuszają konieczność poszukiwania innego źródła energii, które będzie miało praktycznie nieograniczony dostęp do paliwa oraz nie będzie stanowiło istotnego zagrożenia dla środowiska naturalnego. Jeśli bowiem nie zostanie opracowana odpowiednia technologia, to rozwój cywilizacji będzie musiał być wyhamowany i bardzo znacznie ograniczony. Takie działania spowodują, trudne do przewidzenia i zapewne negatywne skutki dla całej ludzkości, która dziś nie jest przygotowana do znacznych samoograniczeń.
Jeśli uda się opanować technicznie, ekonomicznie opłacalną, kontrolowaną syntezę termojądrową dokonany zostanie milowy krok na drodze do pokonania kryzysu energetycznego. Uruchomione zostanie źródło energii o praktycznie nieograniczonym dostępie do paliwa (wodoru, którego na Ziemi są ogromne ilości) i jednocześnie nie będzie stanowiło zagrożenia dla środowiska naturalnego planety. Jest wielce prawdopodobne, że za kilkadziesiąt lat zaawansowane technologie wykorzystania energii syntezy termojądrowej będą w pełni zaspokajać potrzeby energetyczne ludzkości, prowadząc do gwałtownego skoku cywilizacyjnego. Problemy energetyczne z jakimi borykamy się dzisiaj oraz towarzysząca pozyskiwaniu energii degradacja środowiska przyrodniczego mogą wówczas zniknąć zupełnie z pola zainteresowań ludzkości. Stan ten nie zlikwiduje zapewne wszystkich problemów z jakimi zmagają się ludzie i należy liczyć się z tym, że nieograniczony dostęp do energii będzie mógł generować nieznane dotychczas konflikty i sytuacje kryzysowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.