REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
8 lutego 2010 13:39 : : autor: Adam Maksymowicz - nettg.pl 2.2 tys. odsłon

Adam Maksymowicz: Górnicze inicjatywy Prezydenta RP

Jeżeli dojdzie do powołania Państwowej Rady Górnictwa przy Prezydencie RP, to po raz pierwszy od 20 lat najwyższy rangą urzędnik państwowy ma szansę zapisać się jako zasłużony dla polskiego górnictwa - pisze Adam Maksymowicz
fot: prezydent.pl

Kilka dni temu prezydent Lech Kaczyński złożył wizytę na Górnym Śląsku i przy tej okazji wyraził swoje poglądy na temat górnictwa węglowego. Najwięcej uwagi poświęcił on bezpieczeństwu pracy, postulując podporządkowanie wszystkich instytucji kontrolujących rządowi. „To rząd powinien być przedmiotem krytyki, ponieważ rząd odpowiada politycznie” stwierdził prezydent. Po raz pierwszy padły też słowa, że: „Po roku 1989 sytuacja pod tym względem zmieniła się wyraźnie na niekorzyść, także pod wpływem myślenia pracodawców”.

 

Zaangażowanie prezydenta w uporządkowanie i podniesienie rangi bezpieczeństwa pracy w górnictwie jest wielce chwalebne i z pewnością wkrótce przyniesie pozytywne rezultaty.

 

 

Zdecydowanym zwolennikiem prywatyzacji górnictwa węgla kamiennego jest Mirosław Taras – prezes Lubelskiego Węgla "Bogdanka". Jest on zdania, że „część kopalń nigdy nie będzie w stanie uzyskać dobrych wyników finansowych”. Uważa, że „należy głośno mówić o tym, że część polskiego górnictwa jest trwale nierentowna i należy ją zlikwidować”.

Wobec tańszej zagranicznej konkurencji postuluje on, aby dla bezpieczeństwa energetycznego kraju na rynku pozostawić tylko te kopalnie, „które są w stanie rentownie wydobywać węgiel i konkurować z węglem z importu”. Te firmy, które mają dobrą sytuację finansową należy jego zdaniem prywatyzować przez giełdę. Takie firmy chętnie nabędą inwestorzy finansowi. Pozostałe kopalnie potrzebują wsparcia przez inwestorów o charakterze strategicznym. Jeżeli górnictwo nie zostanie sprywatyzowane, to nie poradzi sobie ono z konkurencją zewnętrzną.

 

W tym kontekście Taras postuluje zmianę ustawy o związkach zawodowych i ograniczenia ich licznych przywilejów, które przekładają się na hamowanie rozwoju firm. Niewątpliwie jest to ważny głos menadżera z tej branży, który trzeba brać pod uwagę.

 

Do głosu tego dodać można uwagę dotyczącą trudności ekonomicznych kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku. Wydaję się, że dopóki w kopalniach najwyższe stanowiska będą obsadzane według klucza politycznego, dotąd kopalnie nie będą miały szans na konkurencję z zagranicznymi podmiotami.

 

 

Po roku 1989 utarło się stanowisko władz najwyższego szczebla państwowego, które same o sobie mówią, że są „rządem fachowców”. W związku z tym rząd doskonale wie, co ma zrobić, co jest słuszne i co uzasadnione. Dlatego nie potrzebuje on żadnych rad, uwag i postulatów. Owszem, poddaje swoje propozycje pod dyskusję społeczną, lecz na ogół traktuje ją jako obligatoryjny wymóg, który musi być spełniony ze względów formalnych. Oczywiście że najbardziej rażące potknięcia koryguje, ale z zasadniczych kierunków swojej inicjatywy na ogół nie jest w stanie się już wycofać.

 

Przykładem tego rodzaju postępowania, jest od dwóch lat powszechnie kontestowany projekt nowego prawa geologicznego i górniczego, którego w żaden sposób nie można pogodzić z coraz bardziej rosnącym sprzeciwem społecznym. Z tworzeniem tego prawa związany jest charakterystyczna dla władzy („która wie lepiej”) decyzja o rozwiązaniu wszelkich ciał doradczych skupionych kiedyś wokół instytucji Głównego Geologa Kraju, odpowiedzialnego za kształt tej ustawy.

 

Nie odbierając nikomu przekonania o jego fachowości, trzeba zdawać sobie sprawę z komplikacji materii dotyczącej rządzenia państwem. W tym kontekście upór władzy, która nikogo nie dopuszcza do stanowienia prawa poza formalnymi tylko instytucjami, jest wyrazem arogancji i przekonania o swojej nieomylności.

To przekonanie niejedną już ekipę zwiodło i doprowadziło do upadku.

 

Nie chodzi tu o jakąkolwiek krytykę tej, czy tamtej formacji politycznej, ale o pewien styl sprawowania władzy liczący się też z opinią publiczną. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju liczenie się i jej szanowanie, nie ma nic wspólnego z wynikami sondaży. Te ostatnie są wyrazem tylko pewnych narastających tendencji.

 

 

W trakcie pisania tego tekstu została ogłoszona przez prezydenta decyzja o powołaniu Narodowej Rady Rozwoju. Generalnie jest to dobry pomysł idący w kierunku proponowanych rozwiązań w tym tekście. Tematem posiedzeń rady będą najważniejsze kwestie dotyczące rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego.

Doceniając inicjatywę prezydenta, trzeba jednak zauważyć, że w jej funkcjonowaniu górnictwo będzie na dalekim planie. Wobec szczególnego zainteresowania się prezydenta tym działem gospodarki, wydaje się, że istnieje pilna potrzeba powołania Państwowej Rady Górnictwa, która mogłaby być częścią składową Narodowej Rady Rozwoju.

Państwowa Rada Górnictwa istniała już w czasach PRL, jako organ doradczy Rady Ministrów. Odegrała ona bardzo pozytywną rolę w zagospodarowaniu takich surowców jak węgiel kamienny, brunatny, złoża siarki i rud miedzi. Inwestycje te okazały się trafne i po dzień dzisiejszy funkcjonują jako filary naszej gospodarki.

 

Przypomnieć wypada, że na czele tej rady stał wtedy jeden z najwybitniejszych polskich specjalistów branży górniczej, jakim był prof. Bolesław Krupiński. Był to człowiek o autorytecie międzynarodowym, posiadający niezwykłe wyczucie opłacalnych inwestycji w górnictwie. Jest szansa, że również obecnie są jego godni następcy, którzy półtora roku temu zorganizowali jubileuszowy Międzynarodowy Kongres Górniczy w Krakowie pod patronatem prezydenta RP. Jego nieobecność na tej niezwykle ważnej imprezie górniczej może być obecnie w jakiś sposób zrekompensowana poprzez powołanie wspomnianej Państwowej Rady Górnictwa.

 

 

Część komentatorów piszących już na ten temat podnosi zainteresowanie prezydenta górnictwem, jako jeden z jego elementów kampanii wyborczej. Mimo, że sam prezydent temu zaprzecza, wydaje się, że jest to całkowicie niepotrzebne. Czas, aby wszyscy zauważyli, że jest związek przyczynowo-skutkowy z wyborem konkretnych postaci na najwyższe stanowiska w państwie z ich działaniem na rzecz publicznej pomyślności.

 

Polityk, a jest nim również prezydent, może realizować swoje pomysły tylko wtedy, kiedy zostanie wybrany. Kampania wyborcza polityka jest czymś całkowicie zrozumiałym i pozytywnym, wbrew opiniom, które wolałyby, aby np. prezydent bez żadnych własnych korzyści wspierał np. polskie górnictwo tylko i wyłącznie z altruistycznych pobudek. W dzisiejszych czasach jest to podejście apolityczne, nierealne, idealistyczne i w rezultacie godzące zarówno w polityka, jak i w jego możliwości współpracy ze społeczeństwem.

Prezydent Lech Kaczyński podejmuje inicjatywy tej współpracy i niezależnie od motywów, jakimi się kieruje, trzeba je ocenić, jako działanie pod każdym względem pozytywne dla polskiego górnictwa. Być może Państwowa Rada Górnictwa pod innym szyldem znajdzie się w strukturze doradczej prezydenta. Teraz trzeba tylko umiejętnie korzystać z istnienia nowej struktury. Jeżeli do tego dojdzie, to po raz pierwszy od dwudziestu lat najwyższy rangą urzędnik państwowy ma szansę zapisać się jako zasłużony dla polskiego górnictwa.

 

Tu można dodać tylko, że naśladownictwo Pana prezydenta jest pożądane na wszystkich szczeblach władzy państwowej i samorządowej.

 

Felietony Adama Maksymowicza

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (6) pokaż wszystkie
  • xJHiKnvTgAYEZdWLNYG 3 maja 2011 10:39:06
    Profile Avatar

    That saves me. Takhns for being so sensible!

  • cxiENrqyfgoVPQByfCY 3 maja 2011 08:03:55
    Profile Avatar

    It's spooky how cleevr some ppl are. Thanks!

  • ZenneQ 12 lutego 2010 05:29:17
    Profile Avatar

    Dziękuję za odpowiedź.

  • Adam M. 12 lutego 2010 00:20:33
    Profile Avatar

    Ostatnio wiele razy pisałem na temt węgla brunatnego i ewentualnej jego eksploatacji ze złoża "Legnica". Za każdym razem staram się pisać rzeczy nowe i interesujące. Jeżeli takich nie ma, to nic nie piszę , bo nie chcę w kółko powtarzać tych samych argumentów, które raz przedstawione tracą świeżość. Na konferencji - seminarium nie byłem. Redakcja też mi nie zaproponowała reportażu, czy też sprawozdania. Na własny koszt nie stać mnie na eskapady do stolicy. Być może, że jutro ukaże się złożony już do publikacji tekst pt."Mądry rząd po szkodzie", w którym wykazuję, że gminy nie są w stanie wygrać tego sporu z rządem, bez ogłoszenia przez nie "niepodległości" na wzór Kosowa i stworzenia samodzielnego bytu państwowego. Z drugiej strony poddałem krytyce postępowanie rządu względem gmin i całego polskiego społeczeństwa poprzez nieuczciwe prowadzenie dialogu. Ta nieuczciwość polega na wstrzymaniu się rządu od wszelkich długoplanowych inicjatyw edukacyjnych, które pozwoliłyby spokojnie i dobrze w czasie poznać istotę rzeczy i dyskusję tę poprowadzić na znacznie wyższym poziomie. Nie jestem jednak pewny czy Redakcja ten tekst zaakceptuje. Nie wszystko co piszę jest zamieszczane na tych stronach. Nie jest to żadna forma skargi, bo ze współpracy z portalem jestem zadowolony. Jest to informacja wskazująca na to, ze autor nie zawsze może umieścić na tych stronach, co mu się tylko podoba. Jednakże Panu ZenneQ serdecznie dziękuję za wywołanie mnie do tablicy. Niezależnie od tych wszystkich trudności i ograniczeń zapewniam Pana, że podejmę wszelkie starnia aby sprostać Pana oczekiwaniom.

  • ZenneQ 11 lutego 2010 17:52:31
    Profile Avatar

    Odchodząc od powyższego tematu trochę na bok, chciałem zapytać panie Adamie, dlaczego nie podjął Pan do tej pory komentarza seminarium w Warszawie na temat planowanej kopalni węgla brunatnego pod Legnicą z udziałem lobbingu górniczego i samorządowców z Resortem Gospodarki?

  • Czytelnik 11 lutego 2010 11:57:18
    Profile Avatar

    Rada Górnictwa przy prezydencie to bardzo ciekawy pomysł i wart uwagi!

  • OUOCH
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Zamieszanie z górniczymi emeryturami
8 lutego 2025
56.2 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]