Wprowadzenie pakietu było konsekwencją słabego pierwszego kwartału spółki. Kombinat zakończył ten okres 12 mln stratą. Wtedy zadecydowano o wprowadzeniu koniecznych zmian. Objęły one obniżenie o około 40 proc. wielkości produkcji koksu we wszystkich zakłdach spółki. Obniżono zapasy surowców oraz wstrzymano realizację wszystkich zaplanowanych inwestycji. Przy działaniach antykryzysowych pomogły także związki zawodowe, które zgodziły się na zamrożenie podwyżek płac do momentu osiągnięcia dodatniego wyniku oraz blokadę przyjęć nowych pracowników.
Wspomniane działania już po czterech miesiącach zaczłęy przynosić efekty. Spółka zaczęła notować dodatnie wyniki i odrobiono straty z pierwszego kwartału. Kombinat mógł także wprowadzić 8 proc. podwyżki płac. Do poprawy sytuacji przyczniła sie także koniunktura na koks, która pojawiła się w ostatnim kwartale 2009 roku.
Wdrożenie działań antykryzysowych pozwoliło na zachowanie płynności spółki. Kiedy z powodu kryzysu zamykano w kraju i na świecie wiele baterii koksowniczych, kombinat z Zabrza uruchomił kolejną, nowoczesną baterię w Radlinie.
Kombinat Koksochemiczny "Zabrze" SA jest trzecim co do wielkości producentem koksu w Polsce. Zdolności produkcyjne trzech wchodzących w skład kombinatu koksowni ("Jadwiga" w Zabrzu, "Radlin" w Radlinie oraz "Dębieńsko" w Czerwionce - Leszczynach) wynoszą 1,3 mln ton rocznie. Aktualnie spółka jest przed zmianami własnościowymi, związanymi z przekazaniem większościowego pakietu akcji Jastrzębskiej Spółce Węglowej. W tym roku kombinat obchodzi 30-lecie istnienia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.