Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich rola ministerstwa skarbu powinna ograniczyć się do znajdowania najlepszych na rynku menedżerów, zawierania z nimi kontraktów i rozliczania z wyników. Aby zastosowanie takiej recepty było możliwe konieczne jest przede wszystkim uchylenie tzw. ustawy kominowej (i wprowadzenie do wynagrodzenia menedżera elementu uzależnionego od wyników finansowych prowadzonego przez niego podmiotu) – dobry menedżer nie będzie pracował za pensje dziś oferowane w spółkach Skarbu Państwa. Tyle tylko, że rząd nie dotrzymuje obietnic. Przypomnijmy, ze premier Donald Tusk osobiście obiecał partnerom społecznym zakończenie prac nad uchyleniem ustawy kominowej do końca ubiegłego roku. Możemy więc spodziewać się kolejnych raportów, badań, audytów, które będą wykazywać niegospodarność i nieudolność w zarządzaniu publicznym majątkiem. I nic tu nie zmienią oświadczenia, zapowiedzi, czy obietnice Ministerstwa Skarbu Państwa dotyczące zarządzania majątkiem publicznym.
Ścieżka działania jest bardzo prosta. Musimy przyspieszyć prywatyzację. Osiągnięcie z tego tytułu 25 mld zł w tym roku nie powinno być podyktowane tylko (słusznymi) potrzebami budżetu państwa, ale trzeba mieć na względzie także fakt, że im mniej majątku w rękach państwa, tym mniej marnotrawstwa. Oczywiście nie możemy i nie powinniśmy sprzedać wszystkiego, jednak pozostałe w rękach skarbu państwa podmioty muszą być odpowiednio zarządzane (znów jak bumerang wraca konieczność uchylenia ustawy kominowej), a wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie muszą spotykać się z odpowiedzialnością konkretnych osób - podkreśla w swoim stanowisku KPP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
jasne jedni zarabiać będą 100 tysięcy a inni 100 złotych .Gratuluje Pracodawcom zrozumienia tematu . jak będą wieszać na latarniach i drzewach to pracodawcy będą mieć honorowe miejsca gratisowo !!!!!