REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
18 listopada 2009 13:16 : : autor: Adam Maksymowicz - nettg.pl

Prywatyzacja Pracownicza Ministerstwa Gospodarki

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (10) pokaż wszystkie
  • Adam M. 24 lutego 2010 22:32:27
    Profile Avatar

    Na moją skrzynkę emailową prominentny zwolennik akcjonariatu i zasłużony w tej materii autor z UW we Wrocławiu przesyła nieustannie informacje udowadniające mi błąd w przeciwstawianiu polskich związków zawodowych koncepcji akcjonariatu pracowniczego. Pomija on tytuł tego tekstu, mimo, że sam jest ekspertem MG. Jest faktem, że w tytule brakuje dopiasania "polskiego", ale wynika to wyraźnie z tresci. Wobec jego bezwzglednego w tej sprawie uporu obiecałem, ze więcej nie napiszę żadnego pozytywnego tekstu o akcjonariacie pracowniczym. Za co przepraszam wszystkich Czytelników i zwolenników tego wspaniałego moim zdaniem rozwiązania ekonomicznego. W tej materii nie toleruję domowego nękania mnie, zamiast odważnego zabrania głosu publicznie na tych stronch, które specjanie zostały do tego stworzone.

  • Adam M. 20 listopada 2009 19:17:45
    Profile Avatar

    Interesy pracowników i tych samych akcjonariuszy są identyczne. Wszak, jak rozumiem człowiek nie może mieć różnych interesów w tej samej sprawie to znana polska specjalność: jestem za, a nawet przeciw. Lecz zgadzam się, co istnienia związków zawodowych i ich roli w tych firmach, jako zrzeszających pracowników nie będących akcjonariuszami. Choć z drugiej strony jest to podział rzeczowy, a nie prawny i dlatego mogą być związkowcami też akcjonariusze. Nie uważam tego jednak za konieczne, niebędne itp. Po prostu jest wolność przynależności do związków zawodowych. O absurdalności zdanie podtrzymuję, choć rzeczywistość może byc inna z wymienionych powodów. Jest jeszcze jedna sprawa, która dotyczy funkcjonowania związków zawodych w tych firmach. Mają one na ogół setki lat swojej tradycji i nie tak jak w Polsce zwalczają akcjonariat. Być może, ze tam są nawet inicjatorami tego rodzaju własności pracowniczej. Stąd ich rola tam może być całkiem inna. Zgadzam sę, że może zbyt radykalnie spojrzałem na rolę związków zawodowych w oparciu o raczej smutne doświadczenia krajowe.

  • Josip 20 listopada 2009 09:16:17
    Profile Avatar

    >>"O roli i istnieniu związków zawodowych nic nie słyszałem w tych firmach.">> Funkcjonuje tam i cieszy się pełną reprezentatywnością (potwierdzoną sądownie) paleta francuskich central związkowych od prawa do lewa: FNME-CGT, FCE-CFDT, FNEM-Force Ouvriere, UNSPIEG w chrześcijańskiej CFTC, FIEG CFE-CGC. Co więcej, z branżowymi organizacjami ogólnokrajowych ZZ zgodnie współpracują syndicats des actionaires saleries, czyli... związki akcjonariuszy pracowniczych! >>"Teoretycznie związki zawodowe w tych firmach musiałyby walczyc same ze sobą, co jest raczej mało twórcze, aby nie powiedzieć, że wręcz absurdalne">> Czyli Pana zdaniem interesy pracowników jako akcjonariuszy są przeciwstawne do interesów tych samych pracowników jako pracowników? W takim razie w samej idei akcjonariatu pracowniczego musiałaby występować wewnętrzna sprzeczność, co czyniłoby absurd właśnie z programu prywatyzacji pracowniczej! Na szczęście w rzeczywistości nie jest tak źle: actionaires saleries zwykle występują wspólnie z ZZ przeciwko krytykowanym zarządom firm.

  • Adam M. 19 listopada 2009 10:38:40
    Profile Avatar

    Otóż, już sam fakt,że MG wprowadza program prywatyzacji pracowniczej tylko i wyłącznie na życzenie pracowników, jest najbardziej istotnym elementem różnicy pomiędzy nim, a pozostałymi dotąd projektami, wprowadzanymi odgórnie w sposób prawie totalitarny. Po drugie to ja osobiście i na własną odpowiedzialność doceniam ten program. Jak wynika z materiałów MG ma on do niego stosunek może nie sceptyczny, ale przynajmniej bardzo powściągliwy, co w moim tekście jest zarzutem pod adresem MG. Własnością pracowniczą zajmuję się od wielu lat, więc mam prawo do osobistej jego oceny opartej jednak na rzeczowych przesłankach i zagranicznych doświadczeniach. Tych doświaczeń zagranicznych w krajach kapitalistycznych w pozostałych przogramach nie ma w sensie pozytywnym. To upoważnia mnie do poparcia i do apelu o dalszy rozwój tej formy własności. O roli i istnieniu związków zawodowych nic nie słyszałem w tych firmach. Natomist wiem o zz i ich negatywnym stanowisku w Polsce, o czym również pisałem na tych stronach np. w KGHM. Teoretycznie związki zawodowe w tych firmach musiałyby walczyc same ze sobą, co jest raczej mało twórcze, aby nie powiedzieć, że wręcz absurdalne.

  • Josip 18 listopada 2009 23:52:33
    Profile Avatar

    Prywatyzację pracowniczą przedstawia Pan jako przełomowy program rządowy bez precedensu. Ja z kolei przypominam sobie, jakie frazesy rząd RP fundował obywatelom przed dziesięciu laty przy okazji PPP i NFI. Pana dzisiejsze nadzieje są niemal cytatami ówczesnych propagandowych obietnic, że oto nareszcie staniemy się właścicielami majątku publicznego i jakiż to wpływ zyskamy. Ośmielę się przypomnieć, że praktyka dowiodła, iż ten wpływ i udział we własności wyceniano średnio na 20 złotych polskich pln a ludzie pozbywali się go na rzecz operatywnych graczy kumulujących pakiety świadectw. Rozproszenie ówczesnego "akcjonariatu obywatelskiego" znikło szybciej niż powstało. Dlaczego tym razem miałoby być inaczej? Druga moja wątpliwość dotyczy ZZ. Z Pana tekstu wynika, że ZZ nie funkcjonują albo nie mają znaczenia w takich przedsiębiorstwach, jak wymieniane EDF, Suez, Voestalpine. Czy aby na pewno?

  • Adam M. 18 listopada 2009 21:28:38
    Profile Avatar

    Szczytnych motywów to tutaj nie ma. I dobrze. W wielkich firmach o światowym zasięgu akcjonariat pracowniczy jest częściowy np. 30, 40 procent. Choć i są tu giganty całkowicie w rękach pracowników. Proszę jednak zauważyć, czym różni się u nas nawet biegły polityk w przebijaniu sie do mediów od pierwszego lepszego robotnika. Moim zdaniem polityk jest tylko bardziej bezczelny i bezwzględny. Czy to taka istotna różnica? Rozumu w nim nie ma więcej niż u przeciętnego Kowalskiego. Może nie idealizujmy polityki i wynajętych przez nich menadżerów na swój wzór i podobieństwo. Natomiast MG moim zdaniem stara się zatrzymać wzrost bezrobocia, a minister przy tej okazji upiecze swoją wyborczą kiełbasę. Jednakże nie widzę w tym niczego złego. Od tego jest minister, aby dbał o innych, ale też i o siebie.

  • tytusW 18 listopada 2009 20:04:27
    Profile Avatar

    Polska nie jest jeszcze „normalnym” krajem w sensie odbiurokratyzowania i odpolitycznienia. W realiach biznesowych WP będzie miała jednak sens bo przedsiębiorstwo zrzuci z siebie całą „czapkę” w postaci dyrektyw i nakazów kierowanych z Partii rządzacej nie wspominając o wyrzuceniu całej masy pseudofachowców przewalających się na stołkach w tych firmach. Ale czy MG o tym myśli? Raczej wątpie w takie szczytne motywy. Według mnie chodzi o wyciągnięcie kasy od pracowników i zmniejszenie dopłat do przedsiębiorstw, które MG chce się pozbyć. Nie wspomnę tu o Schadenfreude obecnie panujących jak się ubodzie ZZ przy okazji.

  • tytusW 18 listopada 2009 19:54:39
    Profile Avatar

    Zgadzam się z Panem. Polscy interlokutorzy nie potrafią dyskutować, od razu wyciągają cięźką artylerię do dość spokojnych argumentów. Własność pracownicza w polskiej rzeczywistości postkomunistycznej wydaje się dobrą drogą dla niewielkich firm aby zachęcić do zaangazowania pracowników w zarządzanie w prosty sposób. Przyświeca temu idealistyczne podejście , ze posiadając udział w przedsiębiorstwie człowiek się zmieni i będzie mu zalezało na dobru wspólnym. Pytanie , które sobie trzeba zadać , dlaczego nie interesuje go los przedsiebiorstwa obecnie przed zmianą? Co takiego się stanie po przejęciu pracowniczym szczególnie w tych ogromnych firmach , które Pan przytacza z Francji czy Austrii? Jaka jest róznica między posiadaniem akcji w spółce giełdowej a udziałem we własności pracowniczej? Obie muszą być zarządzane przez wykwalifikowanych menadzerów i nadzorowane przez nominowanych dyrektorów. Zgadzam się, ze w przypadku małych i średnich firm Własność pracownicz jest OK, w większych się nie sprawdzi na długą metę.

  • Adam M. 18 listopada 2009 15:29:11
    Profile Avatar

    Dziekuję za to pytanie i zajęcie stanowiska. Kilka lat temu sprzeciwiłem się na łamach "Opcji na Prawo" Nr 3/27 i 4/28/2004 liberalnej krytyce akcjonariatu pracowniczego, jako "utopii" którą podją red. Tomasz Teluk późniejszy Dyrektor Instytutu Globalizacji. Nie bardzo wypadało mi pisać we własnej sprawie, ale jak domaga sie tego Czytelnik sygnalizuję, że Pan Dyrektor nie tyle podją się dyskusji merytorycznej. Tylko opublikował cały artykuł wyzwisk i ubliżających mi określeń, których nie chcę tutaj nawet powtarzać. To jego miałem na mysli i ludzi, którzy podjęli decyzję o publikowaniu oszczerstw skierowanych przeciwko autorowi, który ośmielił sie bronić akcjonariatu pracowniczego. Starałem sie to napisać oględnie, ale jak zostałem wywołany do tablicy, to piszę o co tu chodzi. Oczywiścire, że skrajny to nie marginalny. Skrajny, to moim zdaniem właśnie jak w tym przypadku, ktoś, kto zamiast rzeczowych argumentów posługuje się pomówieniami, oszczerstwami i wyzwiskami. Ktoś komu puszczają nerwy. Pozdrawiam Adam M.

  • tytusW 18 listopada 2009 14:35:48
    Profile Avatar

    Manierą dziennikarzy, pokazana w tym artykule niestety, jest nazywanie ludzi o innym podejściu do gospodarki jako" skrajni liberałowie i globaliści". Co Pan rozumie jako „skrajny”? Czy marginalny? Akuratnie nie jest to margines bo warto spojrzeć na strukturę własnościową w całości gospodarek w USA i krajach europejskich. Skrajny i marginalny jest udział własności pracowniczej.

  • RDWPJ
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Rezygnacja w Ministerstwie Przemysłu
22 stycznia 2025
16.8 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]