Zdaniem analityków z biura Reflex, które monitoruje rynek paliwowy, w nadchodzącym tygodniu ceny paliwa w detalu mogą jeszcze spaść o kilka groszy na litrze, mimo że krajowe rafinerie najprawdopodobniej zdecydują się podnieść swoje ceny.
Według Refleksu spadek ceny benzyny na stacjach może wynieść w zbliżającym się tygodniu około 3-4 grosze na litrze, a zniżka oleju napędowego może wynieść 5-6 groszy na litrze.
Mijający tydzień upłynął pod znakiem wyhamowania tempa spadku cen ropy. Zniżki wrześniowej serii kontraktów na ropę Brent na giełdzie ICE wyhamowały w rejonie 110,47 USD, po czym rynek odbił w okolice 115 USD - napisał portal gazeta.pl na podstawie doniesień PAP.
O ile konflikt w Gruzji i chwilowe wstrzymanie eksportu azerskiej ropy portami Poti, Kulevi, Batumi i Supsa nie odbił się większym echem na rynku, tak wsparcie dla cen ropy przyszło w środę po publikacji danych o zapasach paliw.
W ubiegłym tygodniu w USA nieoczekiwanie spadły wszystkie zapasy paliwa. Reflex informuje, że wprawdzie spadek zapasów wynika w dużej mierze, ze spadku importu i produkcji w rafineriach, jednak jeśli nadchodzący tydzień przyniesie dalszy spadek zapasów benzyny, przy wzroście ich konsumpcji, wówczas może to poważnie wpłynąć na sentyment rynku i wywołać spekulacje o tym, że gwałtowny spadek cen detalicznych na stacjach w USA spowodował zwiększenie popytu.
Jednak analitycy z Refleksu uważają, że na razie sentyment na rynku sprzyja spadkom cen ropy, ale może to zmienić zagrożenie ze strony huraganów, czy ponowne osłabienie dolara.
W Polsce w hurcie w okresie od 9 do 14 sierpnia nie było większych zmian cen benzyny, ani oleju napędowego - poinformował portal gazeta.pl
Z kolei w detalu na stacjach paliw utrzymywała się tendencja spadkowa. Średnia cena benzyny Eurosuper 95 w mijającym tygodniu spadła o około 5 groszy na litrze, a oleju napędowego o około 6 groszy na litrze. Średnie ceny autogazu pozostały na niezmienionym poziomie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.