Trzy pytania do Iychowskiej, naczelnika wydziału emerytur i rent w chorzowskim oddziale ZUS
W ostatnim okresie w górnictwie zwiększyła się liczba osób zapadających na choroby zawodowe. Jak przekłada się to na przyznawanie odszkodowań i rent z tytułu niezdolności do pracy?
Uznanie choroby zawodowej ułatwia staranie się o rentę z tytułu niezdolności do pracy?
W pewnym sensie tak, można powiedzieć, że uznanie choroby zawodowej jest pierwszym krokiem podczas starania się o rentę. Wnioski można złożyć równocześnie, często to lekarz prowadzący sugeruje, że stan zdrowia pacjenta kwalifikuje go do ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową. W ostatnich latach obserwuję, że górnicy w pierwszej kolejności składają wnioski o wypłatę jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu, a wnioski o rentę składają dopiero po zakończeniu pracy zawodowej i przejściu na górniczą emeryturę. Oba świadczenia są wówczas kumulowane – wyższe wypłaca się w pełnej wysokości, a niższe w połowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.