Dla współczesnej gospodarki dostęp do źródeł energii i ochrona klimatu to podstawowe problemy. Jako wyzwania postrzegane są ceny energii i stabilność jej podaży. Węgiel jest dla Europy wyznacznikiem jej rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego. Dla samej Unii zależność od surowców energetycznych z importu będzie wzrastać, a fakt, że ponad 30 procent energii elektrycznej w Europie pochodzi z węgla kamiennego i brunatnego, stanowi o jej bezpieczeństwie energetycznym.
UE uważa dziś, że wszystkie źródła energii będą równoprawne w nadchodzących dekadach i przyznaje węglowi znaczną rolę. Jest jednak faktem, że na węgiel wywierana jest zbyt duża presja ze strony ochrony środowiska. Emocje rozbudzane wokół węgla sprowadzają się do stwierdzenia, że jest on jedynym paliwem, które szkodzi środowisku.
Jest to daleko idącą nieprawdą, Ochronę klimatu trzeba oczywiście mieć na względzie, ale w moim przekonaniu, cel ochrony środowiska może zostać uzyskany również przy wykorzystaniu węgla na obecnym poziomie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.