W środę 14 grudnia odbyło się szóste posiedzenie komisji powołanej decyzją Prezesa WUG, która badała przyczyny i okoliczności zapalenia metanu oraz wypadku zbiorowego, do którego doszło 5 maja 2011 r. w należącej do JSW kopalni Krupiński w Suszcu. Śmierć poniosło wówczas trzech górników (w tym dwóch ratowników ), 11 osób zostało rannych - poinformowała portal nettg.pl rzecznik WUG Jolanta Talarczyk.
Podczas obrad komisji omówiono wyniki dotychczasowych badań i dochodzeń. Przedstawiono też informację na temat możliwości zapalenia metanu wskutek tarcia lub uderzenia metalu o metal.
Przewodniczący zespołów problemowych zreferowali wyniki następujących ekspertyz:
"Ocena wpływu zmęczenia i toksycznego działania wybranych związków chemicznych na uczestników katastrofy i akcji ratowniczej;
"Ocena obciążenia termicznego i reakcji fizjologicznych uczestników katastrofy
i akcji ratowniczej.
Komisja kontynuowała analizę prowadzenia akcji ratowniczej. Rozpoczęto formułowanie wniosków i propozycji zapisów końcowych. Termin VII posiedzenia Komisji ustalono na 10 stycznia 2012 r.
Z informacji przekazanych nettg.pl przez WUG wynika, że komisja powinna zakończyć pracę do 31 stycznia 2012 r.
Początkowo zakładano, że wnioski będą w listopadzie, ale komisja wystąpiła z wnioskiem o przedłużenie prac, na co wyraził zgodę prezes urzędu.
- Uzasadniano to m.in. warunkami i otwarciem otamowanego rejonu, w którym doszło do wypadku oraz prowadzonymi przesłuchaniami - informuje rzecznik.
Komisja jest 23-osobowa. Są w niej przedstawiciele: środowiska naukowego, przedsiębiorcy, prokuratury, Państwowej Inspekcji Pracy, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku oraz związków zawodowych. Przewodniczącym Komisji jest Wojciech Magiera, wiceprezes WUG
Do głównych zadań komisji należy:
- dokonanie analizy przyczyn i okoliczności zapalenia metanu w KWK Krupiński;
- przeprowadzenie oceny przebiegu akcji ratowniczej;
- sformułowanie wniosków z przeprowadzonych analiz i ocen, a na ich podstawie przedstawienie propozycji zaleceń zmierzających do zapobieżenia podobnym zdarzeniom w przyszłości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.