Decyzja strony polskiej o zawieszeniu udziału w budowie elektrowni atomowej na Litwie nie będzie miała wpływu na dalszy przebieg realizacji projektu - zapewnia strategiczny inwestor budowy siłowni Hitachi-GE Nuclear Energy.
Dyrektor generalny wydziału planowania Hitachi-GE Nuclear Energy Masahito Yoshimura, którego cytuje w środę litewski portal Delfi.lt zapewnił, że jego firma nie zrezygnuje z tej inwestycji. - Litwa pozostaje naszym priorytetem. Państwa bałtyckie są w zdolne do finansowania projektu budowy elektrowni atomowej bez udziału Polski - powiedział.
Polska Grupa Energetyczna (PGE) poinformowała w piątek, że zawiesiła zaangażowanie w budowę elektrowni jądrowej na Litwie i zrezygnowała z rozmów o zakupie energii z Kaliningradu.
Masahito Yoshimura zaznacza, że oświadczenie PGE nie było dla koncernu Hitachi zaskoczeniem, gdyż "od początku zaangażowanie strony polskiej w ten projekt było zbyt słabe".
Koncern Hitachi potwierdza, że jest zainteresowane polskim projektem budowy własnej siłowni atomowej i zapewnia, iż "jest w stanie realizować jednocześnie dwa duże projekty".
Elektrownia Visaginas, która ma zastąpić zamkniętą już siłownię Ignalina, miała być wspólnym przedsięwzięciem Litwy, Polski, Łotwy, Estonii oraz inwestora strategicznego.
W lipcu Litwa wybrała technologię firmy Hitachi-GE Nuclear Energy, natomiast negocjacje ws. finansowania projektu między litewską firmą VAE a koncernem Hitachi trwają i mają się zakończyć w najbliższych tygodniach.
Według planów, inwestor strategiczny miał objąć w przedsięwzięciu większość udziałów. Ilość dostępnej - dla poszczególnych udziałowców - energii miała odpowiadać ich zaangażowaniu w przedsięwzięcie.
Dokumenty środowiskowe zezwalają, by siłownia miała docelową moc 3400 MW. Jednak rozmowy Litwy z koncernem Hitachi dotyczą budowy tylko jednego reaktora klasy ABWR o mocy rzędu 1500 MW. Strona litewska zakładała, że prace budowlane rozpoczną się w 2014 roku, a w 2020 roku siłownia rozpocznie produkcję energii elektrycznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.