Poruszającym montażem słowno-muzycznym gimnazjaliści Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Stanisława Ligonia w Katowicach wyrazili w poniedziałek 12 grudnia swoje wyobrażenie pierwszych dni stanu wojennego i pacyfikacji kopalni Wujek.
Gośćmi pedagogów, uczniów i rodziców byli m. in. Krzysztof Pluszczyk, Stanisław Płatek i Jerzy Wartak ze Społecznego Komitetu Pamięci Górników Kopalni Wujek, poległych 16 grudnia 1981 r., prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Roman Łój, dyrektor kopalni Wujek Krzysztof Kurak oraz posłowie, radni, a także przedstawiciele Śląskiego Kuratorium Oświaty i NSZZ Solidarność. Gościem szczególnym była Katarzyna Kopczak-Zagórna, córka górnika kopalni Wujek, który przed 30 laty zginął od kul specjalnego plutonu milicji.
- Jutro minie 30 lat od ogłoszenia stanu wojennego, a cztery dni później - rocznica pacyfikacji kopalni Wujek. Cieszę się, że jestem dziś wśród młodzieży, że mogę zobaczyć, co przygotowaliście i jak te wydarzenia istnieją w Waszej wyobraźni, ale też z tego, że mogę podzielić się z wami swoimi wspomnieniami - mówił Krzysztof Pluszczyk.
Listy do zgromadzonych na uroczystości nadesłali prezydenci Bronisław Komorowski i Lech Wałęsa, minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas oraz wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. Wszystkie łączyła myśl, iż uroczystość jest żywą lekcją historii, wzbogaconą świadectwem ludzi, którzy sami prowadzili nas ku lepszej przyszłości w wolnej Polsce, a także pamiętających bohaterów wydarzeń sprzed 30 lat, którzy za te wartości oddali życie.
Montaż gimnazjalistów - z wykorzystaniem m. in. fragmentów dokumentalnych reportaży, ballady o Janku Wiśniewskim i uczniowską rekonstrukcją wydarzeń w kopalni Wujek - te "drogi Polaków do wolności" ujmował w trzy cezury czasowe: roku 1956, 1970 i lat 1980-1981.
- Misją naszej szkoły jest wykształcenie i wychowanie ucznia, który jest obywatelem świata, Europejczykiem i Polakiem - patriotą osadzonym w środowisku dorastania. Jesteśmy przekonani, że historia odgrywa istotną rolę zarówno w wychowywaniu, jak i kształceniu młodzieży. Wierzymy, że nasza młodzież, obcując z wiedzą historyczną, będzie mogła zrozumieć, jak funkcjonuje świat, od czego zależy pomyślność i szczęście ludzi, jakie są jej korzenie i jak kształtowała się tożsamość społeczności, z którą się identyfikuje. Dlatego jednym z naszych priorytetów jest wychowanie patriotyczne oraz pielęgnowanie pamięci - powiedziała nettg.pl dyrektor szkoły, Teresa Liburska-Łój.
W galerii: lekcja historii najnowszej. Katowice, 12 grudnia 2011 r. (zdjęcia: Jerzy Chromik - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.