W najbliższą środę, 14 grudnia, w kopalni Piast w Bieruniu odbędą się uroczyste obchody 30. rocznicy strajku górników, który był sprzeciwem wobec stanu wojennego, wprowadzonego w Polsce 13 grudnia 1981 roku. Przez dwa tygodnie w podziemiach kopalni protest prowadziło prawie 2 tys. osób.
Jak poinformował Trybunę Górniczą Aleksander Wierzba, rzecznik prasowy obchodów, uroczystości rocznicowe rozpocznie o 6 rano masówka w cechowni kopalni Piast, podczas której zaprezentowany zostanie film Wojciecha Wikarka, zatytułowany "Najdłuższa szychta". Film, nakręcony pięć lat temu, uzupełniony został o wspomnienia o nieżyjących przywódcach strajku: Wiesławie Zawadzkim i Zbigniewie Bogaczu.
List od prezydenta
O godzinie 8 w sali narad kopalni odbędzie się panel prasowy z udziałem zaproszonych honorowych gości, przywódców strajku oraz mediów. Dwie godziny później w kościele św. Barbary w Bieruniu rozpocznie się msza św. w intencji górników strajkujących w kopalni Piast. W południe w auli Państwowego Zespołu Szkół w Bieruniu będzie miała miejsce uroczysta akademia z udziałem zaproszonych gości i uczestników strajku, podczas której odczytany zostanie list, skierowany do uczestników obchodów przez Bronisława Komorowskiego, prezydenta RP.
W programie uroczystości przewidziane są wystąpienia wicepremiera Waldemara Pawlaka, przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stanisława Trybusia, inicjatora strajku w Piaście. Akademię uświetni wytęp zespołu, Śląsk oraz krakowskiego barda Pawła Orkisza. W obchodach rocznicowych wezmą udział żyjący przywódcy strajku: Andrzej Oczko, Adam Urbańczyk, Wiesław Dudziński, Eugeniusz Szelągowski oraz inicjator strajku na dole kopalni - Stanisław Trybuś.
Książka i komiks
Z okazji 30. rocznicy strajku, przy merytorycznym udziale Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, zaprezentowane zostanie drugie, poszerzone wydanie książki, zatytułowanej "14 dni pod ziemią. KWK Piast w Bieruniu, 14 - 28 grudnia 1981 roku". Na kanwie wydarzeń sprzed 30 lat planowane jest także wydanie komiksu poświęconego strajkowi, który przekazany zostanie m.in. szkołom i bibliotekom powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Planowane jest także wystąpienie do Rady Miasta Bierunia z inicjatywą nadania skrzyżowaniu ulic Warszawskiej, Granitowej i Węglowej nazwy "Strajku Górników KWK Piast - 1981".
Z okazji rocznicy uczestnicy strajku otrzymają statuetki płaskorzeźby ołtarza św. Barbary, a w cechowni kopalni prezentowana będzie wystawa zawierająca zachowane i zebrane archiwalne dokumenty i fotografie uczestników strajku. Organizatorzy planują także przeprowadzenie rekonstrukcji historycznej, w ramach której 14 grudnia 2011 roku w godzinach rannych pracowników udających się do pracy przywitają wojskowe skoty, "koksioki" oraz żołnierze w mundurach wojska PRL, a w cechowni zostaną rozwieszone zachowane obwieszczenia stanu wojennego oraz fotografie, przedstawiające historyczne miejsca w kopalni Piast z okresu strajku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.