Czterdzieści dwa dni zajęło Orlen Upstream wiercenie pionowego otworu poszukiwawczego Syczyn OU-1, w gminie Wierzbica. Urządzenie wiertnicze zostanie przetransportowane 60 km dalej, by już 15 grudnia, w Berejowie, gm. Niedźwiada (powiat lubartowski) rozpocząć kolejny odwiert badawczy - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę.
Orlen Upstream posiada łącznie osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce. Sześć bloków koncesyjnych znajduje się na terenie Lubelszczyzny (Bełżyce, Garwolin, Lubartów, Lublin, Wierzbica, Hrubieszów). Koncesje obejmują zarówno surowiec ze złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych, w tym tzw. gaz łupkowy.
- Z otworu w Syczynie pobraliśmy próbki rdzeni, z głębokości ponad 2,5 km, które zostaną poddane analizie laboratoryjnej. W podobny sposób zgromadzimy materiał skalny z terenu Berejowa i również przekażemy do badań. Na ich podstawie za 5-6 miesięcy, podejmiemy decyzję o wierceniu poziomych otworów w obu tych lokalizacjach. Już dziś możemy powiedzieć, że udało nam się potwierdzić nasze dotychczasowe założenia co do głębokości zalegania kolejnych warstw geologicznych - mówi Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream.
- Mam nadzieję, że po wykonaniu niezbędnych analiz, zespół Orlen Upstream w przyszłym roku wróci do Syczyna, by prowadzić dalsze prace. Sukces w poszukiwaniach gazu byłby szansą nie tylko dla gminy, ale i całego województwa. - powiedział Andrzej Chrząstowski, wójt gminy Wierzbica.
4 listopada 2011 r., Okręgowy Urząd Górniczy w Lublinie przeprowadził rutynową kontrolę prac geologicznych związanych z wykonaniem otworu poszukiwawczego Syczyn OU-1. Przedstawiciele OUG stwierdzili, że lokalizacja otworu wiertniczego i zabudowa wiertni są w pełni zgodne z przedstawionym wcześniej planem sytuacyjnym zagospodarowania otworu. Kontrola wykazała również, że teren robót jest prawidłowo oznakowany tablicami ostrzegawczymi, odpowiednio zabezpieczony, a wszyscy pracownicy posiadają wymagane kwalifikacje i przeszkolenie. Szczegółowej analizie poddano zabezpieczenia otworu oraz stan środowiska. W czasie wizyty nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w relacji do zasad bezpieczeństwa powszechnego jak i środowiska. Przez cały okres prac prowadzona była dokładna dokumentacja mierniczo-geologiczna, uzupełniana w miarę postępu robót geologicznych. Przygotowywany obecnie odwiert Berejów OU-1 również zostanie poddany kontroli OUG, a analiza zostanie powtórzona po zakończeniu prac.
Przygotowania placu pod odwiert w Berejowie trwają już od kilku tygodni. Decyzja o lokalizacji otworu na koncesji Lubartów została podjęta na podstawie analizy archiwalnych i nowo pozyskanych danych geologicznych, w tym wykonanych w połowie bieżącego roku badań sejsmicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.