W Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach Kompania Węglowa świętowała Barbórkę. Jak co roku była to okazja do podsumowania mijającego roku pracy spółki oraz uhonorowania tych, którzy w szczególny sposób zasłużyli się dla jej rozwoju.
Wśród przybyłych na uroczystość gości znaleźli się między innymi Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, który odczytał skierowany do górników list gratulacyjny. Na widowni Teatru Śląskiego zasiedli także Maria Pańczyk-Pozdziej - wicemarszałek senatu, prof. Maciej Kaliski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Aleksandra Magaczewska - dyrektor Departamentu Górnictwa w resorcie gospodarki, Henryk Jacek Jezierski - Główny Geolog Kraju, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, marszałek województwa Adam Matusiewicz, prezydenci śląskich i zagłębiowskich miast, przedstawiciele świata nauki oraz firm kooperujących z Kompanią Węglową.
Listownie życzenia górnikom przekazał abp. Wiktor Skworc: - W duchu śląskiej tradycji na każdy kolejny dzień fedrunku życzę Wam bezpiecznej szychty.
Przybyłych na uroczystość gości przywitała gospodyni Barbórki, prezes Kompanii Węglowej, Joanna Strzelec - Łobodzińska. - Barbórka to dzień szczególny, to czas podsumowań i przedstawiania planów na przyszłość. Zgodnie z tradycją spędzamy ten dzień w gronie przyjaciół, dlatego dziękuje Państwu za przybycie.
- Kompania Węglowa to firma młoda ale dojrzała dzięki doświadczeniu pracowników, to oni są naszym największym atutem - mówiła pani prezes.
Nawiązując do polityki klimatycznej Unii Europejskiej Joanna Strzelec - Łobodzińska stwierdziła, że jest dumna z faktu, że to Kompania Węglowa zajmuje priorytetową rolę w zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa energetycznego.
Mówiąc o planach na przyszłość powiedziała: - Stawiamy na rozwój, bo kto się nie rozwija i nie reaguje na potrzeby rynku ten się cofa. Duże znaczenie przypisała dbałości o bezpieczeństwo pracy. - Zapewniam, że na pierwszym planie stać będzie życie i zdrowie naszych pracowników bez względu na koszta.
Joanna Strzelec-Łobodzińska podziękowała za współpracę działającym w firmie związkom zawodowym, parlamentarzystom i przedstawicielom gmin górniczych. Szczególne słowa podziękowania skierowała do reprezentującego właściciela Waldemara Pawlaka - wicepremiera i ministra gospodarki.
Medalami Za Długoletnią Służbę, honorowymi stopniami górniczymi oraz odznakami Zasłużony dla Górnictwa RP uhonorowanych zostało 29 osób.
Złote medale Za Długoletnią Służbę otrzymali: Wojciech Przybylski, kierownik przeróbki mechanicznej węgla w kopalni Brzeszcze oraz Piotr Zientek, elektromonter w kopalni Sośnica-Makoszowy. Medale srebrne odebrali: Bernard Bugla, dyrektor techniczny kopalni Bolesław Śmiały, Mariusz Drapała, dyrektor Biura Klientów Strategicznych w Centrali KW, Tadeusz Sznajder, pracownik stacji ratownictwa górniczego w kopalni Bielszowice i Zdzisław Wilk, zastępca kierownika działu bhp i szkolenia w kopalni Jankowice. Medale brązowe trafiły do Zbigniewa Graczyka, sztygara oddziałowego w kopalni Halemba-Wirek, Ryszarda Jonkisza, nadsztygara oddziałowego w kopalni Piast i Wojciecha Molarnego, nadsztygara energomechanicznego w kopalni Ziemowit. Stopień Generalnego Honorowego Dyrektora Górniczego przyznano Kornelii Newy, burmistrz Rydułtów. Tytuł Generalnego Dyrektora Górniczego III stopnia otrzymali: Jan Dąbrowa, dyrektor ds. pracy kopalni Piast, Jan Janowski, dyrektor oddziału Elektrociepłownie w Rybniku oraz Jan Mertas, kierujący pracą Biura Gospodarki Złożem i Ekologii w Centrali KW. Tytuł Inżyniera Górniczego I stopnia nadano Jackowi Cieślikowi, nadsztygarowi w kopalni Chwałowice i Tomaszowi Sawickiemu, nadsztygarowi górniczemu w kopalni Knurów-Szczygłowice. Inżynierem Górniczym II stopnia została Sabina Bohdanowicz. Stopnie Technika Górniczego przyznano Bernardowi Brodzie i Jarosławowi Sadzakowi, a stopnie Górnika Ireneuszowi Ćmokowi i Robertowi Olszokowi. Odznakę Zasłużony dla Górnictwa RP wręczono: Jerzemu Bojdzie, Romanowi Czapli, Mariuszowi Gajdoszowi, Maciejowi Hałatowi, Czesławowi Klimkowi, Arkadiuszowi Ignacemu Kuli, Aleksandrowi Mikołajkowi, Januszowi Orłowi oraz Joannie Barbarze Ratajczak.
Uroczystość w Kompanii Węglowej była także okazją do podziękowania za współpracę przedstawicielom gmin górniczych. Węglowe puchary trafiły do rąk Małgorzaty Mańki-Szulik - prezydent Zabrza, Grażyny Dziedzic - prezydent Rudy Śląskiej oraz Bernarda Pustelnika - burmistrza Bierunia.
W części artystycznej uroczystości wystąpi orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej oraz soliści: Adam Szerszeń i Anita Maszczyk, którzy zaprezentują największe przeboje muzyki filmowej. Mistrzem ceremonii jest Andrzej Koltulecki.
W galerii: Uroczystość barbórkowa Kompanii Węglowej. Katowice, 2 grudnia 2011 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
O Boże,a co to za orkiestra gra przed teatrem Wyspiańskiego?Panowie a gdzie płaszcze górnicze ze złotymi guzikami???WSTYD!!!Jak wy wyglądacie...Profanacja galowego munduru górniczego!!!