O wysokości opodatkowania wydobycia gazu łupkowgo w różnych krajach na całym świecie mówiono na jednym z paneli składających się na VI Forum Energetyczne odbywające się w Sopocie.
Jak poinformował Marcin Matyka partner kancelarii prawnej DLA Piper Wiater, która przygotowała analizę systemu opodatkowania gazu niekonwencjonalnego na świecie, wysokość opodatkowania waha się pomiędzy 30 a 52 proc.
Matyka dodał, że duże różnice występują także w samym systemie naliczania zobowiązań za wydobycie węglowodorów. Zaznaczył, że analiza objęła m.in. Izrael, Norwegię, Wielką Brytanię, Grenlandię, Kanadę, Argentynę, Rosję oraz Stany Zjednoczone.
Według Matyki najczęściej stosownym podatkiem jest podatek naliczany od dochodów. Taki system - ze stawkami wahającymi się między 30 a 52 procent - stosują m.in. Wielka Brytania, Norwegia czy Dania.
- Podobny system obowiązuje w Izraelu, choć tam podatek wydobywczy jest progresywny, czyli im większe dochody, tym większa stawka podatkowa, a maksymalnie może ona wynieść ok. 50 procent - powiedział Matyka.
Ekspert dodał, że inny system opodatkowana stosują Grenlandia, USA czy Kanada, gdzie opodatkowuje się nie dochody, ale przychody.
- Jeszcze inny system - zbliżony do ceł, mają z kolei Rosja i Argentyna - wyjaśnił Matyka.
Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream, powiedział, że jest za tym, by wszystkie bogactwa naturalne były źródłem przychodów dla fiskusa.
- Na ustalenie konkretów trzeba jednak poczekać do czasu, gdy będziemy znali więcej szczegółów dotyczących naszych złóż, w tym opłacalności i kosztów wydobycia - zaznaczył.
Polska dopiero przygotowuje się do wprowadzenia podatku od wydobycia węglowodorów. Jak poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski, Ministerstwo Finansów zakłada, że w drugim kwartale 2012 roku będą gotowe propozycje legislacyjne w tej sprawie.
- Odróżniłbym opodatkowanie wydobycia węglowodorów (gaz, gaz niekonwencjonalny i ropa) od wydobycia innych kopalin. Tutaj ze względu na długoletnie kontrakty i sytuację rynkową z pewnością nie ma powodu, żeby teraz nakładać dodatkowe obciążenie na tych, którzy wydobywają np. gaz - powiedział PAP Grabowski, dodając, że termin wprowadzenia nowych przepisów zależy od tego, kiedy w Polsce dojdzie do wydobywania gazu niekonwencjonalnego. - Zakładam, że najwcześniej może to być 2015 rok.
W VI Forum Energetycznym uczestniczy 330 osób, m.in. politycy, przedstawiciele sektora biznesowego oraz środowisk eksperckich z ponad 20 krajów. Na Forum, które rozpoczęło się w poniedziałek, a zakończy w środę, złoży się kilkanaście paneli dyskusyjnych dotyczących m.in. gazu łupkowego, energetyki odnawialnej czy energii jądrowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.