W cechowni nieczynnej już kopalni Mysłowice zakończyło się dziś (25 listopada) dwudniowe seminarium "Technoversum. Industrialne dziedzictwo niematerialne i rewitalizacja przemysłowych obszarów miejskich". Jego uczestnicy zastanawiali się, w jaki sposób działania rewitalizacyjne mogą stać się czynnikiem wpływającym na rozwój miast i regionów, przyczyniać się do poprawy infrastruktury technicznej i społecznej, wpływając tym samym na podniesienie jakości życia i atrakcyjności terenów nowo zagospodarowanych. Czwartkowa (24 listopada) część seminarium odbyła się w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
- Mówimy o materii, o specyficznym dziedzictwie górnośląskiej ziemi, najeżonej przemysłem. Seminarium w zamierzeniu zostało skonstruowane tak, aby składało się z dwóch warstw. Tak więc w czwartek - w gronie socjologów, kulturoznawców, filozofów, historyków i muzealników - zastanawialiśmy się nad dziedzictwem niematerialnym. Rewitalizacja w oderwaniu od pamięci o historii, o ludziach, którzy wypełniali konkretne miejsca i obiekty, byłaby pusta. Z drugiej strony, to dziedzictwo powoduje, że nabierają one szczególnego znaczenia, przyciągając inwestorów do takich miejsc z charakterem i duszą, ale też ludzi, którzy chcą w nich pobyć, zrobić zakupy, lub uczestniczyć w interesujących wydarzeniach kulturalnych. Dziś pokazujemy co już zrobiliśmy, opowiadamy, co już funkcjonuje i dzięki czemu życie staje się lepsze - tak cel i założenia seminarium wyjaśnił dla nettg.pl Dariusz Walerjański, kierownik Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki.
Wystąpienia i prezentacje w trakcie piątkowej części seminarium w kopalni Mysłowice ogniskowały się na ilustrowaniu tego, co już udało się zrobić i dalszych zamierzeń. Tak więc o nadaniu nowych funkcji przestrzeni po byłej kopalni Gottwald mówiła Ewa Marcinek, dyrektor zarządzający Silesia City Center. Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach, Leszek Jodliński już - choć budowa skrajnie nowoczesnej placówki na terenie byłej kopalni Katowice tkwi jeszcze w głębokim na ponad 20 m wykopie - zapraszał na pierwszą wystawę za dwa lata "Ślązaków portret własny". Przekształcenie spuścizny po kopalni Gliwice w unikalne centrum nauki i przedsiębiorczości Nowe Gliwice ilustrował Józef Kohut, u schyłku tego zakładu górniczego pełniący w nim rolę naczelnego inżyniera. Kolejne prezentacje obrazowały projekty już realizowane i zamierzone na terenach kopalń Michał i Siemianowice w Siemianowicach, Saturn w Czeladzi oraz Sosnowiec i Niwka-Modrzejów w Sosnowcu. O wizji zagospodarowania na nowo przestrzeni po nieczynnej już kopalni Mysłowice i łączących się z tym problemach mówili prezydent miasta Edward Lasok, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, Roman Łój i dyrektor Zespołu Nadzoru i Zarządzania Aktywami Pozaprodukcyjnymi w tej spółce, Jerzy Mozes.
- Jestem bardzo zadowolony, że zostałem zaproszony na to seminarium. Jestem otóż świadkiem czegoś niezwykłego, zgromadzenia superligi ludzi, którzy robią coś pozytywnego na Śląsku. Z tej konferencji płynie wielki optymizm. To, co zobaczyłem jest dla mnie zaskakujące i niezwykłe. To jest walka o utracone piękno, tu zaczyna oddychać stare płuco Śląska. Jest dla mnie przejmujące, iż tkwi w was tyle energii, pomysłowości i odważnego myślenia. Dzięki wam na Śląsku dzieje się coś ważnego - mówił uczestniczący w seminarium senator Kazimierz Kutz.
Honorowy patronat nad seminarium sprawowała mysłowiczanka, minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska.
"Na Śląsku występuje ogromne zapotrzebowanie na działania rewitalizacyjne zarówno w odniesieniu do zdegradowanych obszarów, jak i zdewaqstowanych budynków. Należy również pamiętać, iż to właśnie na Śląsku występuje największy w skali całego kraju odsetek obszarów zdegradowanych, które wymagają rekultywacji. Dlatego niezmioernie cieszą mnie podejmowane tutaj działania w zakresie szeroko pojmowanej rewitalizacji" - między innymi napisała w obszernym liście do uczestników zabrzańsko-mysłowickiego seminarium minister Elżbieta Bieńkowska.
W galerii: Drugi dzień seminarium "Technoversum. Industrialne dziedzictwo niematerialne i rewitalizacja przemysłowych obszarów miejskich", Mysłowice 25 listopada 2011 (zdjęcia Jerzy Chromik - nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To dobrze ze o ratowaniu tego bogatego dziedzictwa industrialnego sie mowi - nawet wiec wciaz sie mowi. Wiele juz znisdzczono, zlikwidowano,ale zostały jeszcze obiektyzaklady przemyslowe, które warto ocalic poprzez przeksztalcenie ich do nowych funkcji aby ponownie sluzyly ludziom spoleczenstwu i cieszyly nasze oko tym co materialne i niematerialne w nich sie znajduje. Jak jeszcse uda sie uratowac, zrewitalizowac kopalnie Myslowice to radosc bedzie wielka bo to przemyslowa perla tego miasta, szcegolne miejsce pamieci.
To dobrze ze o ratowaniu tego bogatego dziedzictwa industrialnego sie mowi - nawet wiec wciaz sie mowi. Wiele juz znisdzczono, zlikwidowano,ale zostały jeszcze obiektyzaklady przemyslowe, które warto ocalic poprzez przeksztalcenie ich do nowych funkcji aby ponownie sluzyly ludziom spoleczenstwu i cieszyly nasze oko tym co materialne i niematerialne w nich sie znajduje. Jak jeszcse uda sie uratowac, zrewitalizowac kopalnie Myslowice to radosc bedzie wielka bo to przemyslowa perla tego miasta, szcegolne miejsce pamieci.