Skonstruowanie sześciometrowego odcinka torowiska było finałowym zadaniem IV międzyszkolnego konkursu wiedzy i praktycznych umiejętności w zawodach górniczych, który odbył się w piątek (25 listopada) w kopalni Wujek. W szranki stanęli przedstawiciele sześciu śląskich szkół. Najlepsza w tym gronie okazała się drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Mysłowic.
Młodzi adepci sztuki górniczej swoją rywalizację rozpoczęli od testu składającego się z 30 pytań. Dotyczyły one przede wszystkim bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie, oto przykład jednego z nich: "Z jaką prędkością może poruszać się przenośnik taśmowy wykorzystywany do transportu ludzi?". Każdy z członków trzyosobowej ekipy rozwiązywał test indywidualnie. Później uzyskane wyniki sumowano, co dawało ostateczny wynik drużyny.
Z testem najlepiej poradzili sobie uczniowie katowickiego Zespołu Szkół nr 2, którzy zdobyli 47 punktów. Drugie miejsce zajęli reprezentanci ZSP nr 2 z Mysłowic, a trzecie drużyna Powiatowego Zespołu Szkół z Bierunia. Po trwającej 45 minut części pisemnej, która odbywała się w Domu Kultury KWK Wujek, nadszedł czas na prawdziwe emocje czyli część praktyczną konkursu.
Areną drugiego etapu zmagań był Podziemny Ośrodek Szkolenia Zawodowego, który znajduje się na poziomie 370 m. Zlokalizowane tam pola służą nie tylko do praktycznego nauczania sztuki górniczej ale również są wykorzystywane do ćwiczeń ratowniczych.
Finałowe zadanie polegało na skonstruowaniu sześciometrowego odcinka torowiska, które składało się z dwóch trzymetrowych części. Było ono kluczowe, bo od wyniku uzyskanego w części praktycznej zależała końcowa klasyfikacja. Etap pisemny był tylko przepustką do tej fazy konkursu. Finaliści z zadaniem musieli się uporać w ciągu 2 godzin. Sama robota to jednak nie wszystko, bo punktowane było w zasadzie każde posunięcie drużyny. Od właściwego zabezpieczenia rejonu prac, poprzez wykonanie zadania i w końcu uprzątnięcie stanowiska pracy.
- Wyrównaj. Tam musimy jeszcze dobić bo się rozłazi - takie okrzyki w zasadzie można było usłyszeć w każdej ekipie. Młodzi adepci górnictwa uwijali się jak w ukropie. Gdy koordynatorzy konkursu ogłosili, że do końca pozostało jeszcze 15 minut tempo prac wzrosło.
W końcu nadszedł czas by odłożyć narzędzia i pochwalić się swoimi dokonaniami. Sposób wykonania zadania ocenili instruktorzy z Podziemnego Ośrodka Szkolenia Zawodowego, którzy przez 2 godziny przyglądali się drużynom i na specjalnych arkuszach odnotowywali i punktowali wykonywane czynności.
Zdaniem finalistów zadanie było zaskoczeniem ale było również bardzo ciekawe. Uczestnicy konkursu przyznali także, że największym wyzwaniem był dla nich czas. - Gdybyśmy mieli 30 minut więcej to wszystko byłoby zrobione na sto procent - zaznaczali uczniowie z Katowic.
Po kilkunastominutowej nardzie członków komisji oceniającej przedstawiono wyniki końcowe. Dokonał tego Waldemar Kuśmierczyk - kierownik działu rekrutacji i adaptacji zawodowej kopalni Wujek. Pierwsze miejsce konkursie zajęła drużyna ZSP nr 2 z Mysłowic w skład, której wchodzili: Paweł Mogielnicki, Grzegorz Oleś oraz Adam Trocer. Kolejne miejsce przypadło ZS nr 2 z Katowic, a z trzecią lokatą konkurs ukończyli reprezentanci PZS z Bierunia. Za zwycięstwo w konkursie uczniowie z Mysłowic otrzymają tablety ufundowane przez Katowicki Holding Węglowy.
- Uważam, że kopalnie, do których trafią ci chłopcy, będą miały z nich wielki pożytek. W dzisiejszym konkursie było widać duże zaangażowanie oraz wiedzę teoretyczną, która przekładała się na praktyczne działania. Poza tym mogli zaprezentować swoje umiejętności na terenie czynnej kopalni. W ten sposób nabywają pewnego doświadczenia i przyzwyczajeń związanych z bezpieczną pracą. Jako przykład można przytoczyć to, że w czasie wykonywania zadań komisja zwracała baczną uwagę na przestrzeganie zasad bhp i wykorzystanie środków ochrony osobistej. Górnik, który nabędzie takie przyzwyczajenia jest dla przyszłego pracodawcy niczym skarb. Chodzi przecież o dobrą pracę ale przede wszystkim o bezpieczną pracę - podsumował konkurs dla portalu nettg.pl Waldemar Kuśmierczyk.
W galerii: IV międzyszkolny konkurs wiedzy i praktycznych umiejętności w zawodach górniczych. Katowice, 25 listopada 2011 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
O dupa roztrzaś takie zawody...po co to komu i tak potem do pracy przyjmują znajopmków a młodzi siedzą na zasiłku...
Modzi uczcie się i zdobywajcie jak najwięcej praktyki bo mam dość tępych i niereformowalnych górników ze stażem powyżej 20lat, bo wszystko co robią to przecież "robią najlepiej, a wszyscy inni się nie znają na robocie" (w ich przekonaniu)...
Ja się tylko pytam, gdzie mają aparaty w zasięgu ręki ? ;-)