Prawidłowe i aktualne dane dotyczące emisji gazów cieplarnianych są niezbędne do ustalenia, czy Unii Europejskiej i państwa członkowskie są na dobrej drodze do osiągnięcia wyznaczonych celów w zakresie zmniejszenia emisji, a także dla opracowania nowych strategii przeciwdziałania zmianom klimatu.
Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie przepisów, które w znacznym stopniu przyczynią się do poprawy monitorowania i sprawozdawczości w zakresie emisji gazów cieplarnianych, w szczególności w celu spełnienia nowych wymagań wynikających z pakietu klimatyczno-energetycznego UE na lata 2013-2020 - dowiedział się portal nettg.pl w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie.
- Poprawa przejrzystości, koordynacji i jakości przekazywanych danych przyczyni się do lepszego monitorowania postępów w zakresie realizacji wytyczonych celów. Przedstawiony wniosek ułatwi monitorowanie i składanie sprawozdań dotyczących emisji związanych z użytkowaniem gruntów, zmianą użytkowania gruntów i leśnictwem oraz pochodzących z transportu lotniczego i morskiego. Mamy nadzieję, że nowe przepisy będą stanowić wzór w kontekście międzynarodowych negocjacji w sprawie zmian klimatu i że staną się punktem odniesienia w zakresie przejrzystości działań w dziedzinie klimatu w krajach rozwiniętych - stwierdziła Connie Hedegaard, komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu.
Na mocy decyzji przyjętej w 2004 r. UE i państwa członkowskie już teraz współpracują w zakresie monitorowania i sprawozdawczości w odniesieniu do emisji gazów cieplarnianych. Co roku sporządzają raporty o inwentaryzacji gazów cieplarnianych, które wykorzystywane są do oceny postępu w realizacji celów w zakresie redukcji emisji określonych w Protokole z Kioto. Oprócz tego gromadzą i publikują informacje na temat prognoz dotyczących emisji gazów cieplarnianych oraz na temat działań i środków podejmowanych w celu redukcji emisji.
Obecne przepisy w dużej mierze opierają się na wymogach wynikających z Protokołu z Kioto. Nowe rozporządzenie wzmacnia mechanizm monitorowania i sprawozdawczości zgodnie z wymogami pakietu klimatyczno-energetycznego z 2009 r. Idzie ono o krok dalej niż Protokół z Kioto, ponieważ zapewnia większą przejrzystość przekazywanych danych i informacji oraz gwarantuje dotrzymanie zobowiązań UE w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
blebleble eurobiurokratów. Zastanawiam sie ilu urzędasów z biurowców UE i reszty krajów zaprzęgnietych do szalonego rydwanu obrońców klimatu straciłoby pracę, gdyby ta wydmuszka została przekłuta igłą racjonalizmu. Kartezjusz przewraca się w grobie, bo jego definicja człowiek: myślę - więc jestem - rozdeptana została przez korporację o nazwie UE - nie tylko w tej jednej kwestii. Może jednak dobrze byłoby, aby truchło padło i biurokraci zabrali się na przykład za uprawę pietruszki, czy ogórków, a nie obrażali ludzi klepiących biedę tym bleblanie o ochronie ziemskiego klimatu. Może najpierw zabiorą się za ochronę zycia ludzkości, bo klimat i tak rządzi sie prawami przyrody i zmiecie nas w swoim czasie jak powódź zmiata mrówki. Smacznego pływania w tym biurokratycznym szambie