Sześć tomików "Pocztu Gwarków Śląskich" wydało w tym roku Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego. Są to zeszyty historyczne, dokumentujące dzieje górnictwa oraz wybitne postaci związane z przemysłem wydobywczym.
Ostatni, z początku listopada przypomina gwarków-projektantów kopalń. Został przygotowany przez dziewięcioosobowy zespół pod redakcją wiceprezesa Bractwa Gwarków, Jerzego Mańki i wydany staraniem Wydawnictwa Naukowego Śląsk oraz naszego Wydawnictwa Górniczego. Dokumentuje między innymi projektowanie kopalń węgla kamiennego w Polsce po II wojnie światowej, aktywność zaangażowanych w nie wyższych uczelni i biur projektowych oraz kreśli postaci z inżynierskiej elity tych jednostek.
Wcześniejsze zeszyty z tego cyklu były poświęcone rewolucji przemysłowej na Górnym Śląsku, chemikom węgla, Alma Mater Gliviciensis, czyli, traktowanej jako szkoła gwarków, Politechnice Śląskiej oraz piewcy Śląska i jego gwarków - Wilhelmowi Szewczykowi. Jeszcze w grudniu ma się ukazać kolejny zeszyt z tego cyklu "Ordunek gorny".
- Poczet gwarków śląskich traktuje o rozwoju przemysłu w naszym regionie i jest przygotowywany z myślą, by służył celom edukacyjnym i popularno-naukowym. Przygotowanie publikacji z tego cyklu mieści się w powołaniu Bractwa Gwarków, zainteresowanego promowaniem górniczych tradycji, wybitnych postaci górnictwa oraz obroną interesów tej branży - powiedział nettg.pl Jerzy Mańka, wiceprezes Bractwa Gwarków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.