Wspólne stanowisko dotyczące, m.in. wizji w sprawie zmian klimatu, struktury nowej polityki finansowej UE i polityki spójności, działań na rzecz poprawy jakości powietrza oraz wymiany doświadczeń z wdrażania obszarów Natura 2000 przyjęli ministrowie z Polski, Czech, Węgier i Słowacji poinformowało portal nettg.pl Ministerstwo Środowiska..
W swym komunikacie przekazało omówienie zakończonego 8 listopada XVIII Spotkania Ministrów Środowiska Państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Bułgarii i Rumunii, którego gospodarzami byli Czesi. W obradach uczestniczyli: minister środowiska Andrzej Kraszewski i Joanna Maćkowiak-Pandera, podsekretarz stanu w MŚ.
Ministrowie omawiali kwestie dotyczące przeciwdziałania zmianom klimatu i stanowiska na grudniowy szczyt klimatyczny ONZ w Durbanie. Odnieśli się do działań, jakie należy podjąć po zakończeniu obowiązywania Protokołu z Kioto.
We wspólnym oświadczeniu podpisanym mowa jest m.in. o przyszłości globalnego porozumienia w sprawie zmian klimatu, które powinno zobowiązywać największych emitentów do podejmowania odpowiednich działań.
Odbyła się również dyskusja na temat opcji zwiększenia celów redukcyjnych odnoszących się do emisji gazów cieplarnianych i tzw. mapy drogowej w kierunku niskoemisyjnej gospodarki w 2050 r. Uczestnicy spotkania we wszystkich omawianych punktach wykazywali dużą jednomyślność - m.in. podkreślili znaczenie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną i wskazali, że przyszłe działania w tym zakresie wymagają ostrożnej oceny pod kątem potencjalnych kosztów, korzyści i wpływu na sektory przemysłowe.
Byli także zgodni, co do możliwości przyznawania przejściowych bezpłatnych uprawnień do emisji dla sektora elektroenergetycznego zgodnie z art. 10c dyrektywy EU ETS. Jego modernizacja w krajach członkowskich, w których gospodarka w dużym stopniu uzależniona jest od węgla, służyć będzie redukcji emisji generowanej przez ten rodzaj przemysłu.
Zajęto się również tematyką dotyczącą nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej i polityki spójności po roku 2014. Ministrowie wymienili się też doświadczeniami związanymi z wykorzystaniem funduszy europejskich w sektorze środowiska.
W oświadczeniu ministrów pojawiły się zapisy dotyczące procesu Rio+20 - konferencji mającej na celu odnowienie zobowiązań politycznych w obszarze zrównoważonego rozwoju. Podkreślili oni, że głównym celem Rio +20 jest zapewnienie nowego impulsu do wdrożenia praktycznych instrumentów przyspieszających realne korzyści dla codziennego życia ludzi w perspektywie długoterminowej.
Według UE główne wyniki Konferencji Rio +20 powinny zawierać "mapę drogową w obszarze zielonej gospodarki" złożoną z konkretnych celów i działań na szczeblu międzynarodowym, jak również pakiet reform prowadzących do wzmocnienia międzynarodowego zarządzania środowiskiem.
Podczas spotkania w Czechach zadeklarowano wolę dalszej współpracy w obszarze ochrony powietrza i wymiany informacji. Ministrowie uzgodnili, że będą wspierać wspólne projekty dotyczące współpracy transgranicznej w tej dziedzinie.
Czytaj więcej:
NIE DLA TEGO PAKIETU KLIMATYCZNEGO
Tak wygląda Energetyczna Mapa Drogowa
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.