Telefoniczne badanie opinii mieszkańców woj. śląskiego na temat funkcjonowania w tym regionie komunikacji publicznej rozpocznie się we wtorek. W ramach zleconej przez urząd marszałkowski akcji zebranych ma zostać 1,5 tys. ankiet.
Jak poinformowało w poniedziałek biuro prasowe urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, wyniki badania zostaną wykorzystanie w opracowaniu Strategii Rozwoju Transportu Województwa Śląskiego do 2035 r.
Ankieta będzie prowadzona telefonicznie. Pracownicy rybnickiej firmy analitycznej przez trzy najbliższe tygodnie będą dzwonić do mieszkańców regionu - w dni robocze w godzinach od 8. do 20. Przewidywany czas rozmowy to 15 minut.
Ankieterzy będą prosili mieszkańców o informacje dotyczące ich codziennego przemieszczania się w regionie, oceny oraz oczekiwań wobec rozwoju komunikacji autobusowej, tramwajowej i kolejowej.
Pytania dotyczyć będą m.in. częstotliwości korzystania ze środków komunikacji oraz kierunków przemieszczania się. Padną pytania dotyczące celów i czasu przejazdów oraz wydatków na bilety. Ankieterzy poproszą też o ocenę jakości usług, dróg, przystanków oraz stacji, a także funkcjonowania systemów informacji. Będzie też można podać własne wnioski dotyczące poprawy systemu komunikacji publicznej.
Choć ankieta jest anonimowa, pytani będą proszeni o podanie miejsca zamieszkania, płci, wieku, wykształcenia i statusu na rynku pracy, a także też liczby osób w gospodarstwie domowym. Ponieważ chodzi o zbadanie preferencji określonych grup pasażerów oraz stanu komunikacji we wszystkich subregionach - do wypracowania wniosków z badań potrzebna będzie 1500-osobowa reprezentatywna próba mieszkańców.
Prace nad Strategią Rozwoju Systemu Transportu Województwa Śląskiego (do 2035 r.)rozpoczęły się w lutym tego roku i potrwają do 2013 r. W ich trakcie wykorzystane zostaną badania oraz ekspertyzy dotyczące sieci transportowych i organizacji transportu. Planowane są spotkania warsztatowe w ramach powołanych doraźnie zespołów tematycznych. Strategia oprze się o diagnozę bieżącej sytuacji transportowej w województwie oraz przygotowaną prognozę oddziaływania na środowisko. Obok wyników prac eksperckich uwzględnione mają też zostać rezultaty konsultacji społecznych.
W ostatnich miesiącach Urząd Warszałkowski Woj. Śląskiego zorganizował cykl spotkań konsultacyjnych z przedstawicielami organizatorów transportu kolejowego i autobusowego oraz specjalistami branży.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.