We wtorek 8 listopada działalność zainauguruje Sejm VII kadencji. Posłowie złożą ślubowanie, wybiorą nowego marszałka i wicemarszałków izby niższej parlamentu RP. Premier Donald Tusk poda do dymisji swój rząd. Rusza machina obsadzania najważniejszych stanowisk w urzędach i instytucjach państwowych...
Obrady otworzy marszałek senior Józef Zych (PSL), powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów. Marszałek senior będzie czuwał nad przebiegiem procedury ślubowania poselskiego. Posiedzenie Sejmu będzie prowadził do momentu wyboru nowego marszałka izby niższej.
Przed ślubowaniem okolicznościowe przemówienie ma wygłosić prezydent Bronisław Komorowski.
Posłowie będą składać ślubowanie w kolejności alfabetycznej. Nad sprawnym przebiegiem ślubowania w zgodzie z Konstytucja czuwać będą wyznaczeni przez marszałka seniora tymczasowi sekretarze. Jak informuje PAP na pierwszym posiedzeniu Sejmu poselskiej roty nie złożą, mikędzy innymi, Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski (obaj PiS). Przypomnijmy, że marszałek Sejmu VI kadencji Grzegorz Schetyna postanowił wygasić mandaty tych posłów, gdyż - w jego opinii - wybrani będąc prokuratorami w stanie spoczynku, nie mogą być jednocześnie posłami. Czy marszałek miał rację, to okaże się po tym, jak Sąd Najwyższy - do którego zwrócili się "wygaszeni" posłowie - rozpatrzy i wyda orzeczenie w tej sprawie.
Zgodnie z prawem posłowie, którzy nie będą na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu lub którzy mandat uzyskają w czasie trwania kadencji, ślubowanie poselskie będą składać na pierwszym posiedzeniu, podczas którego będą obecni.
Po ślubowaniu wystąpi z ekspose Donald Tusk. Po wystąpieniu premiera i krótkiej przerwie kluby parlamentarne będą zgłaszać kandydatów/kandydatki na marszałka Sejmu. Zgodnie z matematyką parlamentarną kandydatura zgłoszona przez koalicję, zdobywa większość. Spekuluje się, że do pełnienia funkcji drugiej osoby w państwie, zgłoszona będzie Ewa Kopacz, minister zdrowia w ustępującym rządzie.
Po tym, jak już będzie wiadomo oficjalnie, kto zastąpi na stanowisku Grzegorza Schetynę, dojdzie do zgłaszania kandydatów i wyborów wicemarszałków Sejmu. Będzie ich tylu, ile jest klubów parlamentarnych w Sejmie czyli pięciu/pięcioro. W tym czasie prezydent będzie przyjmował, w Pałacu Prezydenckim, dymisję rządu...
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.