Związkowcy z Huty Stalowa Wola (HSW) liczą, że w przyszłym tygodniu parafują porozumienie dotyczące pakietu socjalnego z chińską firmą LiuGong, która chce kupić cywilną część Huty. Finalizacja umowy sprzedaży HSW może nastąpić na początku przyszłego roku.
Jak powiedział w czwartek przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników HSW Mariusz Kunysz, z Chińczykami udało się porozumieć w czterech najważniejszych punktach.
- Teraz rozmawiamy już tylko o jednym szczególe - chodzi o bonus prywatyzacyjny, który ma wynieść 1,5 tys. zł. Chcemy, aby jego wysokość została zapisana w porozumieniu jako wartość netto, a nie brutto - dodał.
Pozostałe punkty, w których związkowcy porozumieli się z inwestorem, dotyczą m.in. gwarancji zatrudnienia na 4,5 roku i 3-procentowej podwyżki pensji dla pracowników I Oddziału HSW (część firmy, która będzie sprywatyzowana).
Kunysz zaznaczył, że parafowanie pakietu socjalnego powinno nastąpić do końca przyszłego tygodnia. - Pakiet zostanie ostatecznie podpisany przez obie strony, przy sprzedaży całego oddziału HSW - podkreślił.
Negocjacje przedstawicieli LiuGong ze związkowcami toczyły się ponad pół roku.
Jak powiedział pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto, trwają prace zespołów negocjacyjnych nad finalną treścią umowy kupna-sprzedaży przedsiębiorstwa. Dodał, że porozumienie strony związkowej i inwestora oznacza, iż prywatyzacja cywilnej części HSW weszła w ostatnią fazę.
Wstępną umowę sprzedaży cywilnej części HSW (I Oddział) chińskiej spółce Guangxi LiuGong Machinery podpisano w połowie stycznia tego roku w Chinach.
Prywatyzacja I Oddziału HSW rozpoczęła się w styczniu 2010 r., a firma LiuGong została wybrana jako inwestor w trybie publicznego zaproszenia do rokowań. Guangxi LiuGong Machinery jest jednym z 500 największych przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach.
HSW zatrudnia ponad 2,1 tys. osób, z czego ok. 1,2 tys. pracuje w I Oddziale HSW. Cywilna część huty specjalizuje się w produkcji ciężkiego sprzętu budowlanego: spycharek, układarek rur, ładowarek kołowych i koparko-ładowarek. Poza sprzedażą na rynek krajowy, produkty HSW były lub są eksportowane do ponad 80 krajów na wszystkich kontynentach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.