W 2012 r. rynek stali w UE będzie rosnąć wolniej niż w 2011 r. - prognozują eksperci, wskazując na niepewność związaną z kryzysem i osłabieniem gospodarki. Dla Polski prognozy są optymistyczne i zakładają wzrost zużycia stali nawet o 9,5 proc.
Perspektywy rynku stali były w środę tematem konferencji zorganizowanej w Sosnowcu przez Polską Unię Dystrybutorów Stali (PUDS). Z przedstawionych przez jej ekspertów danych wynika, że mimo osłabienia prognozowanego na globalnym rynku, w Polsce można liczyć na stabilizację wzrostu odnotowanego przez branżę w uznawanym za niezły 2011 r.
- W 2011 r. konsumpcja stali w krajach Unii Europejskiej rośnie o 7 proc., a wzrost prognozowany na przyszły rok to 2,5 proc. Na tle UE Polska jest krajem o największym prognozowanym wzroście zużycia - o 9,5 proc. To dobra wiadomość w kontekście rozmaitych sygnałów o tym, że należy się bać - ocenił dyrektor PUDS Andrzej Ciepiela.
Według przytoczonych przez niego danych, w 2012 r. światowy rynek stali będzie rosnąć wolniej niż w 2011 r. W Chinach, które są liderem w produkcji i zużyciu wyrobów stalowych, prognozowany jest wzrost konsumpcji o 6 proc. w przyszłym roku, wobec 7,5 proc. w tym, a np. w krajach byłego Związku Radzieckiego o 7,5 proc. (wobec 14 proc. w 2011 r.).
Według prognoz World Steel Association, w kończącym się roku zużycie wyrobów stalowych w UE wyniesie ok. 155 mln ton, co daje wzrost o 7 proc. W przyszłym roku - jeżeli sprawdzą się prognozy mówiące o 2,5-procentowym wzroście - może to być ok. 158,9 mln ton. Jednak wciąż daleko do rekordowego poziomu 184 mln ton, osiągniętego w 2007 r. - obecne zużycie jest mniejsze o ok. 16 proc. wobec tamtego wyniku.
Eksperci PUDS podkreślają, że stal pozostaje surowcem niezbędnym w realizacji wielu projektów infrastrukturalnych - m.in. z tego powodu polscy dystrybutorzy w bliskiej perspektywie nie powinni obawiać się kryzysu, choć spowolnienie gospodarcze może przełożyć się także na kondycję branż konsumujących stal.
Z danych Hutniczej Izby Przemysłowo Handlowej w Katowicach wynika, że w pierwszym półroczu 2011 r. polska gospodarka zużyła blisko 5,6 mln ton stali, czyli o 16 proc. więcej niż rok wcześniej. To zasługa przede wszystkim budownictwa, które jest podstawowym konsumentem wyrobów hutniczych. Także inne stalochłonne przemysły zwiększyły produkcję. Szacuje się, że w całym 2011 r. wielkość krajowego zużycia stali przekroczy 11 mln ton, a w perspektywie 2012-2013 r. może osiągnąć poziom sprzed kryzysu, tj. 12 mln ton.
Dyrektor analiz rynkowych i studiów strategicznych międzynarodowego stowarzyszenia firm i instytucji stalowych Eurofer Jeroen Vermeij przestrzegał, że kryzys finansowy i problemy strefy euro mogą przełożyć się także na sferę produkcyjną. Jak mówił, w przyszłym roku, przy dalszym spowolnieniu wzrostu gospodarczego i groźbie recesji w wielu krajach, również rynek stali będzie rósł wolniej.
- Jedyną pewną rzeczą jest obecnie niepewność. Sektory wykorzystujące stal notują w tym roku wzrost średnio o 6 proc., jednak w drugim półroczu ocena klimatu biznesowego w tych sektorach jest coraz mniej optymistyczna; w trzecim kwartale wzrost zwolnił, obniżyła się stopa zwrotu - wyliczał Vermeij.
Ekspert przyznał, że Polska należy do wyjątków na tle innych krajów UE, gdzie prognozowany na przyszły rok wzrost rynku stali jest na niskim poziomie, z możliwością dalszych korekt w dół. Najwięksi konsumenci stali - budownictwo, motoryzacja i przemysł maszynowy - notują wolniejszy wzrost niż na początku roku, choć - jak podkreślił Vermeij - ich sytuacja pozostaje zrównoważona, a to daje nadzieję także dla stabilności rynku stali w 2012 r.
Vermeij zauważył, że na dobry początek roku na rynku stali złożyły się rzeczywiste potrzeby konsumentów oraz zapasy gromadzone przez dystrybutorów; w drugim kwartale nastąpił wyraźny wzrost, ale z czasem zaczęła rosnąć ostrożność rynkowych graczy. Koniec roku ma być pod tym względem najsłabszy.
- Ogólna prognoza na 2012 r. zakłada kontynuację konsumpcji stali na skromnym poziomie, nie widać też symptomów zwiększania się zapasów u użytkowników końcowych. Należy liczyć się ze spadkiem importu. Spodziewamy się trendów stabilizujących rynek, niemniej rzeczywista konsumpcja stali osłabnie - uważa ekspert Euroferu.
Stowarzyszenie prognozuje, że wzrost konsumpcji w UE w tym roku może wynieść ok. 6 proc., a w przyszłym roku jeszcze osłabnie. Zakładany na przyszły rok globalny wzrost popytu na stal to ok. 5 proc. Dwie trzecie zużycia przypada na Chiny i inne kraje Azji, 11 proc. na UE, a ok. 6 proc. na USA.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.