Usuwanie zanieczyszczeń poprzemysłowych, naprawa szkód powstałych w środowisku, pozyskiwanie pieniędzy na rewitalizację i uzyskiwanie akceptacji społecznej dla przedsięwzięć proekologicznych - to najważniejsze zagadnienia, na których skupili się uczestnicy międzynarodowej konferencji "Innowacyjne Rozwiązania Rewitalizacji Terenów Zdegradowanych".
Debata odbyła się w Ustroniu, w dniach od 5 do 7 października. Organizowały ją dwie jednostki naukowe: Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego z Lędzin oraz Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych z Katowic. Konferencja odbyła się już piąty raz z kolei. Patronat medialny nad spotkaniem objęły Trybuna Górnicza i portal górniczy nettg.pl
Jak wyjaśniał w rozmowie z TG Jan Skowronek, dyrektor Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, to właśnie ta jednostka odpowiada za stronę merytoryczną spotkania. Jako że organizatorzy stawiają sobie za cel, aby podczas konferencji poruszyć wszystkie zagadnienia dotyczące terenów zdegradowanych, tematy wiodące sesji co roku są zbliżone. Każdego roku na konferencji pojawia się też jakiś wyróżnik programowy. Przed rokiem była nim dyskusja, co stanowi barierę dla procesu rewitalizacji.
Swoje spojrzenie na ten problem przedstawiły władze samorządowe. W roku bieżącym skupiono się na zagadnieniu ryzyka zdrowotnego, powodowanego przez stare odpady, nagromadzone na hałdach w Jaworznie.
Temu tematowi na konferencji poświęcona została sesja specjalna, na której zaprezentowano założenia międzynarodowego projektu FOX. Oprócz Jaworzna i Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, w przedsięwzięciu tym uczestniczą partnerzy z Niemiec, Czech i Włoch, a jego liderem i koordynatorem jest Główny Instytut Górnictwa.
Na konferencji w Ustroniu prezentowano także, jak rozwiązania opracowane przez naukowców przekładają się na praktykę. Swoje doświadczenia z zagospodarowania odpadów pokazała m.in. delegacja z KGHM Polska Miedź.
Piątkowa sesja poświęcona była z kolei problemowi rewitalizacji w procesie zagospodarowania przestrzennego. Referat dotyczący projektu "Revita-Silesia", który jest przykładem transferu wiedzy oraz współpracy naukowców z przemysłem, zaprezentowali Tadeusz Adamski, Robert Oprych i Sławomir Jaworski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
O korzyściach społecznych, ekonomicznych i środowiskowych, wynikających z zagospodarowania terenów zdegradowanych w województwie śląskim, mówili Wojciech Jalczewski i Maciej Huculak z krakowskiego Instytutu Rozwoju Miast, a o dawnych i obecnych losach kopalni Gliwice opowiadali Józef Kohut z Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego oraz Aneta Grodzicka z Politechniki Śląskiej.
Podczas konferencji odbyło się pięć sesji merytorycznych i jedna sesja specjalna. Wygłoszonych zostało 46 referatów, wysłuchało ich ponad stu uczestników, którzy reprezentują 22 jednostki naukowe, około 20 podmiotów gospodarczych i 10 jednostek administracji państwowej i samorządowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.