Graffiti na miejskim autobusie, pokaz skimboardu i mountainboardu z możliwością wypróbowania własnych sił, coraz bardziej popularny turbo golf, koncerty, nowe media, kilkunastu wykonawców oraz ogólnopolski przegląd muzyczny. To raptem skrót tego, co czeka gości 14 października w ramach piątej edycji St.Art Silesia - interdyscyplinarnego festiwalu sztuki ulicy.
Założeniem festiwalu jest zaproponowanie społeczności lokalnej jak największej liczby pomysłów na spędzenie czasu w przestrzeni miejskiej. Organizatorem jest Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido, a partnerami - ESK 2016, Polskie Radio "Czwórka", Fabryka Zespołów oraz Dziennik Zachodni. Tegoroczna edycja zagości na dziedzińcu pod szybem kolejowym oraz w głębokich, kopalnianych podziemiach kopalni Guido.
Do dyspozycji uczestników będą hale na poziomie 320 m oraz łączące je kilkukilometrowej długości chodniki. Impreza zaczyna się o godzinie 16. od mocnego uderzenia, jakim będzie graffiti jam. 10- osobowa ekipa grafficiarzy wymaluje miejski autobus. W dalszej części, koło godziny 19., na poziomie 320 metrów pod ziemią, przewidziane są pokazy skimboardu oraz wystawa prac nowych mediów przygotowana przez artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych z Katowic. Na upadowej kamiennej, w miejscu, w którym jeszcze miesiąc wcześniej odgrywany był spektakl teatralny, chętni w 6-osobowych grupach wezmą udział w zawodach turbo golfa. Uczestnicy rozpędzą piłeczki golfowe do ogromnych prędkości, powodując iskrzenie trafianych nimi metalowych elementów obudów górniczych. W tym czasie na powierzchni odbywać się będzie pokaz mountainboardu. Uczestnicy tego punktu programu będą mogli śledzić na żywo wydarzenia na poziomie 320 na wystawionych ekranach. W komorze badawczej nr 8 stanie główna scena.
Od 22. rozpoczną się koncerty zaproszonych wykonawców. Wystąpią: katowicki Slutocasters, Gooral z Bielska-Białej i stołeczny DJ Kwazar. Dźwiękom towarzyszyć będzie widowiskowa symulacja malowania stropu przy użyciu tabletów i projektorów. Jednym z głównych punktów festiwalu będzie organizowany m.in. przy współpracy z radiową "Czwórką" i Fabryką Zespołów przegląd muzyczny "Music on the level". O 19. w Hali Pomp usłyszymy koncerty 6 półfinalistów wybranych spośród zgłoszeń nadsyłanych z całej Polski. Organizatorzy nie ograniczają się do jednego nurtu muzycznego, więc mamy szansę na wieczór z muzyką o naprawdę szerokim zakresie gatunkowym. Wyboru zwycięzców dokona jury składające się z dziennikarzy muzycznych i przedstawicieli lokalnego środowiska muzycznego.
Jeśli to wszystko nie zaspokoi oczekiwań - w dniu festiwalu, na przekopie podziwiać będzie można wystawę fotograficzną. Na prezentowanych zdjęciach Arkadiusz Gola ukaże nie tylko portrety osób w czasie transformacji przemysłowej, ale też ich zainteresowania, gusty i modę pierwszej dekady XXI wieku w środowiskach skupionych w dzielnicach robotniczych na Śląsku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.