Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę ,,Oczarowani zamkami". Będzie można ją zwiedzać w Zamku Żupnym od 14 października do 13 listopada.
Na ekspozycji zaprezentowane są prace dzieci i młodzieży z Polski oraz Polonii z krajów Unii Europejskiej - uczestników międzynarodowego konkursu plastycznego.
- Z roku na rok nadsyłane prace są ciekawsze, bardziej twórcze i pomysłowe. Podobnie było podczas 3. edycji konkursu. Młodzi wykorzystali bardzo ciekawe autorskie metody twórcze (których nawet Jury nie było w stanie rozpoznać). W sumie powstało 388 różnorodnych prac, w tym 50 z zagranicy. Od dopracowanych w detalach, po rozmyte a nawet abstrakcyjne formy. Od stonowanych po operujące żywą kolorystyką, nasycone i kontrastowe. Wykonane w rozmaitych technikach: kolażu, akwareli, pasteli, grafice, gwaszu, ołówkiem, na tkaninie. Nadesłane prace udowadniają, że młode pokolenie dysponuje wielką wrażliwością potrzebną by powstały emocje dające początek aktowi twórczemu - czytamy w nadesłanym do nettg.pl komunikacie.
Wystawa prezentuje polskie zamki m.in.: w Baranowie Sandomierskim, Bielsku-Białej, Chęcinach, Czersku, Dębnie, Gdańsku, Golubiu, Dobrzynie, Głogowie, Jezioranach, Jędrzejowie, Kętrzynie, Krakowie, Krasiczynie, Książu, Kwidzyniu, Lesku, Lublinie, Malborku, Mirowie, Mosznej, Niedzicy, Ogrodzieńcu, Ojcowie, Olsztynie, Reszlu, Pieskowej Skale, Pułtusku, Suchej Beskidzkiej, Szydłowie, Wiśniczu, Żywcu, a także zamki z innych krajów: Holandii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Szwajcarii. Tak wielka ilość miejsc i regionów Polski i Europy stanowi ogromną radość dla organizatorów.
- Cieszy też fakt, że młodzi ludzie tak bardzo interesują się przeszłością swoich miejscowości, której dziś widocznym śladem są zachowane zamki - napisano w komunikacie.
- Zamki to budowle, które w sposób szczególny tkwią w naszej świadomości - urzekają, wzbudzają emocje, inspirują, przyciągają, imponują. Jednak dopiero przy okazji takich wydarzeń jak "Oczarowani zamkami" stać nas na głębszą refleksję, zaczynamy poznawać ich historię, zwracamy uwagę na piękno i tajemnice tkwiące w tych fascynujących budowlach. Uczniowie uczestniczący w projekcie z pewnością nie przejdą teraz obojętnie obok żadnego zamku. Zamki niegdyś spełniały funkcję obronne, dziś są ozdobą wielu miejscowości - nadając im charakter i urok, a nawet stanowiąc o ich istocie. Zachowane czy zrekonstruowane budowle są często wykorzystywane jako siedziby rozmaitych instytucji. Przykładem tego, jest Zamek Żupny - siedziba Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Budowla, ta od początku swojego istnienia (XIII w. ) aż do 1945 r. stanowiła siedzibę administracji saliny - największego przedsiębiorstwa dawnej Polski - czytamy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.