Głębokie wykopy, szalunki, zbrojenia i wszechobecne błoto. Tak w trzy miesiące od rozpoczęcia inwestycji wygląda plac budowy nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach. Generalny wykonawca, Budimex zobowiązał się, że ten nowoczesny ośrodek kultury i sztuki będzie gotów w połowie marca 2013 roku. Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach, Leszek Jodliński zaraża optymizmem, że - po okresie odbioru - już w sierpniu-wrześniu tegoż roku nowa placówka będzie mogła przyjąć pierwszych gości. Tę obecną rzeczywistość i przyszłą wizję zaprezentowano na dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami.
Wznoszone muzeum ma mieć przeszło 6 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej, nie licząc pomieszczeń pracowni konserwatorskich, biblioteki, pomieszczeń socjalnych, restauracji i parkingu na przeszło 230 aut. Zasadnicza część nowego gmachu będzie się znajdowała pod powierzchnią ziemi. Budowa muzeum - inwestorem jest Urząd Miasta w Katowicach - będzie kosztowała 324 mln złotych. Aż 225 mln złotych wyniesie dofinansowanie Unii Europejskiej.
Muzealny zespół architektoniczny powstaje na terenie dawnej kopalni Katowice. To umiejscowienie nie jest jedynie zwyczajną sprawą lokalizacji. Nowoczesny ośrodek kultury w zamierzeniu został bowiem wkomponowany w tę postindustrialną, górniczą przestrzeń. Oto - jak kreślił dziś tę przyszłą wizję dla nettg.pl dyrektor Leszek Jodliński - pokopalniane budynki maszynowni i magazynu odzieżowego - po, trwającej już, koniecznej rewitalizacji - zostaną przystosowane do potrzeb przyszłej placówki. Tak więc m. in. dawna maszynownia szybu Warszawa przedzierzgnie się w kawiarnię i restaurację, zaś w zabytkowym budynku magazynu odzieżowego osiądzie Centrum Scenografii Polskiej oraz pracownie konserwacji tkanin. Bodaj najatrakcyjniejszym fragmentem przyszłego muzeum będzie taras widokowy na wieży szybu Warszawa. Na umiejscowioną tu platformę z widokiem na panoramę Katowic zwiedzających zawiezie specjalnie dobudowana winda.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.