Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników nie zdecydował dzisiaj, aby wystąpić do Rady Ministrów z wnioskiem o dokonanie zmian w zapisach strategii, dotyczących prywatyzacji. Posiedzenie zespołu odbyło się w piątek, 7 października, w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.
Wśród trzech tematów, którym poświęcone było spotkanie, najwięcej emocji wywołały kwestie związane z prywatyzacją spółek węglowych. Na spotkaniu przedstawiono ustalenia z posiedzenia zespołu ds. wypracowania zmian w obowiązujących regulacjach, dotyczących prywatyzacji spółek węglowych. Zaproponowano, aby do strategii wprowadzić zapis, iż prywatyzacja spółek węglowych może odbywać się wyłącznie poprzez giełdę. Kolejna propozycja stwierdzała, iż proces może być przeprowadzony w kilku etapach, a w etapie pierwszym skarb państwa musi zachować większościowy pakiet akcji prywatyzowanej spółki, przy czym co najmniej połowa środków pozyskanych z giełdy musi zostać przeznaczona na inwestycje w prywatyzowanej spółce. W kolejnym etapie prywatyzacji skarb państwa mógłby zmniejszyć swój udział w prywatyzowanej spółce poniżej większościowego pakietu akcji, jednak musiałby zachować władztwo korporacyjne, a środki pozyskane z emisji zostałyby w całości przeznaczone na inwestycje w prywatyzowanej spółce.
Związkowcy postulowali także o wprowadzenie do strategii zapisu, iż zasadność prywatyzacji będzie "uzgodniona" - a nie jak jest zapisane obecnie "uzgadniana" ze stroną społeczną, odrębnie dla każdej spółki, a w ramach zespołu trójstronnego zawarte zostanie porozumienie stanowiące minimalny zakres pakietu socjalnego (10-letnie gwarancje zatrudnienia, rekompensaty dla nieuprawnionych do akcji).
Strona rządowa, reprezentowana przez wiceministra gospodarki Macieja Kaliskiego i skarbu Mikołaja Budzanowskiego, zaakceptowała propozycje zmian w strategii dotyczące trybu prywatyzacji przez giełdę, możliwości przeprowadzenia procesu w etapach i zachowania władztwa korporacyjnego. Wiceminister Kaliski zaproponował także, że wystąpi z wnioskiem do Rady Ministrów o wprowadzenie takich modyfikacji w strategii. Akceptacji nie uzyskały jednak dwa kolejne punkty przygotowane przez związkowców (przeznaczenie całości zysków z prywatyzacji na inwestycje w spółce i zaakceptowanie procesu przez stronę społeczną). Uczestnicy zespołu zdecydowali o kontynuowaniu dyskusji na ten temat na kolejnym spotkaniu i nie zwracanie się w tej chwili o dokonanie korekty strategii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.