Tauron Polska Energia, jako jeden z udziałowców, przystąpił w piątek (7 października) do porozumienia o współpracy w formie spółki celowej pod nazwą Pierwiastki i Surowce Krytyczne sp. z o.o. - poinformował portal nettg.pl Paweł Gniadek - dyrektor departamentu komunikacji rynkowej i PR Taurona. Nowy podmiot będzie stanowił platformę współpracy w zakresie badań nad optymalnymi technologiami wytwarzania paneli solarnych.
Pozostałymi sygnatariuszami porozumienia (udziałowcami spółki celowej) są: KGHM Polska Miedź, ZGH Bolesław oraz Akademia Górniczo-Hutnicza. Zadaniem spółki będzie realizacja prac studialnych, badawczych i rozwojowych w obszarze produkcji i przetwórstwa pierwiastków krytycznych oraz produkcji i sprzedaży innowacyjnych paneli solarnych.
- Jestem przekonana, iż to przedsięwzięcie pozwoli Grupie Tauron na zbudowanie dodatkowych kompetencji w obszarze nowoczesnych technologii wytwarzania zielonej energii oraz uzyskanie dostępu do wiedzy na temat surowców niezbędnych do produkcji paneli solarnych. Korzystne wyniki badań będą stanowiły podstawę do podjęcia decyzji o zaangażowaniu się Grupy Tauron w wytwarzanie paneli solarnych, co pozwoliłoby na poszerzenie naszej oferty produktowej oraz wejście na nowe rynki. Rozwój odnawialnych źródeł energii jest dla nas szczególnie istotny z perspektywy coraz bardziej restrykcyjnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Przypomnę, że zgodnie ze strategią korporacyjną Grupy naszym celem do 2020 r. jest osiągnięcie 800 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii - mówi Joanna Schmid, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju Taurona.
Intencją wspólnego projektu jest również inwentaryzacja krajowych zasobów pierwiastków krytycznych stanowiących kluczowy element instalacji fotowoltaicznych, opracowanie i wybór technologii ich pozyskiwania oraz opracowanie studium wykonalności wytwarzania paneli solarnych.
Przyszłe wykorzystanie paneli fotowoltaicznych przy produkcji energii elektrycznej pozwoliłoby Grupie Tauron na ograniczenie ryzyka wynikającego z polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej oraz umożliwiłoby rozwój segmentu rozproszonych źródeł wytwórczych o mniejszej mocy instalowanych bezpośrednio o odbiorców końcowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.