Po podpisaniu w czerwcu br. polsko-serbskiej umowy gospodarczej coraz więcej naszych firm jest zainteresowanych współpracą, zwłaszcza z tamtejszym sektorem energetycznym, górniczym, budowlanym i przetwórstwa rolniczego. Zainteresowanym współpracą z Serbią, państwem pretendującym do członkostwa w Unii Europejskiej, ma pomóc polska kancelaria prawna, która z końcem września zainaugurowała działalność w Belgradzie.
- Nasze pierwsze zagraniczne biuro prawne będzie funkcjonowało pod marką WKiW South- Eastern Europe Lawyers - wyjaśnia Michał Goździk, partner WKiW odpowiedzialny za współpracę z podmiotami z Europy Południowo-Wschodniej. - Nasi prawnicy będą na miejscu koordynować obsługę prawną polskich przedsiębiorstw działających na Bałkanach oraz pomagać tutejszym firmom współpracującym z przedsiębiorcami z Polski.
Serbia jest jednym z najważniejszych rynków konsumenckich na Półwyspie Bałkańskim, z 8 milionami mieszkańców. Wiele tutejszych przedsiębiorstw państwowych, głównie z sektora energetycznego, górniczego, przetwórstwa rolniczego i budowlanego wciąż czeka na restrukturyzację i prywatyzację.
- Co prawda wymiana handlowa Polski z Serbią nie jest na wysokim poziomie, ale w ubiegłym roku wzrosła ona o 87 proc. - mówi Ljuban Brković, dyrektor belgradzkiego biura WKiW South-Eastern Europe Lawyers. - W tym roku, od stycznia do kwietnia obroty handlowe Republiki Serbii z Polską wynosiły już 122,2 mln euro.
Bardzo szybko rozwijają się wolne strefy ekonomiczne (WSE), gdyż nie ma tu ograniczeń związanych z pomocą publiczną dla przedsiębiorców. Obecnie WSE są zlokalizowane w Pirocie, Suboticy, Nowym Sadzie, Zrenjaninie, Szabacu, Kragujevacu i Użicach. W tych strefach nie płaci się podatku VAT, a podmioty, nawet zagraniczne mogą ubiegać się o dodatkowe przywileje, np. zwolnienia z podatków i opłat lokalnych. Nie płacą cła importowego od materiałów, które są potrzebne do stworzenia infrastruktury produkcyjnej. Swobodnie mogą transferować kapitał i dywidendy. W strefach przygotowuje się dokumentację inwestycyjną w jednym miejscu. W każdej jest izba celna, aby przyspieszyć firmom procedury celne. W Serbii obowiązuje 10 proc. CIT, a VAT wynosi 18 proc., a nawet mniej dla niektórych towarów i usług.
Michał Goździk przypomina, że w czerwcu bieżącego roku Polska podpisała umowę gospodarczą z Serbią. Wicepremier Waldemar Pawlak zapewnił serbskiego ministra gospodarki Nebojszę Ciricia, że będziemy wspierać Serbów w procesie kandydowania do Unii Europejskiej, a rząd będzie zachęcał polskie firmy do partnerskiej współpracy z serbskimi.
Obecnie w gronie czołowych polskich inwestorów w Serbii są: TELE-FONIKA Kable która przejęła serbską fabrykę kabli - Fabrika Kablova Zajeciar oraz GTC z sektora budowlanego. Grupa Asseco Poland przejęła trzyu wiodące spółki serbskie z sektora IT. Polskie inwestycje w Serbii w 2009 r. wyniosły ponad 2,5 mln dolarów. Wartość środków finansowych przeznaczonych na realizację polsko-serbskich projektów samorządowych w ramach programu unijnego "Exchange" wyniosła 343.810.000 euro.
Otwarcie biura WKiW w Belgradzie stanowi odpowiedź polskich i serbskich prawników wobec rosnącego zapotrzebowania na profesjonalne usługi pomocy prawnej i doradczej na rynku Europy Południowo-Wschodniej.
- Naszym klientom oferujemy profesjonalny audyt prawny (badania due diligence) na cele planowanych transakcji, sprawdzamy możliwości pozyskania źródeł finansowania - tłumaczy Michał Goździk. Opracowujemy i optymalizujemy struktury zamierzeń inwestycyjnych oraz przygotowujemy szczegółowe harmonogramy ich realizacji, uwzględniające ewentualne ograniczenia prawne. Doradzamy przy projektach M&A różnego rodzaju i w pełni koordynujemy procesy transakcyjne.
Od WKiW klienci otrzymują kompleksową pomoc w zakresie prawa spółek (sprawy korporacyjne), od etapu tworzenia wehikułu inwestycji, poprzez jego codzienną obsługę, aż do zakończenia projektu i realizacji wyniku finansowego. WKiW przygotowuje także dokumentację kredytową i prowadzi negocjacje umów kredytu oraz ich zabezpieczeń. Reprezentując interesy swoich klientów w ich relacjach z bankami WKiW zabiega, aby struktura kredytu i mechanizmy zabezpieczeń były dostosowane do realiów działalności gospodarczej kredytobiorcy.
Kancelaria warszawska i jej filia w Belgradzie świadczą także usługi prawne na rzecz branży energetycznej, w tym przy projektach związanych z odnawialnymi źródłami energii. Dotyczy to m.in. obsługi prawnej inwestycji opartych o energię z wiatru i z biogazu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.