Ponad 400 przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz biznesu pracującego w sferze produkcji, dystrybucji i zarządzania energią z Czech, Polski, Słowacji i Ukrainy uczestniczyło w konferencji "Rozwój energetyki innowacyjnej - budowanie bezpieczeństwa energetycznego miast i gmin", jaką zorganizowano w Bielsku-Białej 12 i 13 września. W debacie uczestniczyli wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk oraz Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
W pierwszym dniu konferencji podczas sesji plenarnej mówiono o wizji przyszłości energetycznej polskich miast, uwarunkowanej zasadami zrównoważonego rozwoju energetycznego oraz prawodawstwem unijnym i krajowym. Przedstawiono również najciekawsze rozwiązania w sferze produkcji i konsumpcji energii z pionierskich miast europejskich. Mówiono także o dbałości środowiska naturalnego i efektywności energetycznej w aglomeracjach kształtującej się na podstawie prawodawstwa unijnego i krajowego, oraz o najlepszych przykładach z pionierskich miast europejskich.
Drugi dzień konferencji podzielono na pięć paneli roboczych. Debatowano w pięciu miejscach w stolicy Podbeskidzia, a panelowe dyskusje podsumowano podczas sesji zorganizowanej w bielskim magistracie.
W panelu I omówiono zastosowanie technologii IT w zarządzaniu miastami, jak również przedstawiono najlepsze praktyki w zakresie zarządzania energią w miastach.
W panelu II zaprezentowano innowacyjne technologie pozyskiwania energii w miastach, w tym technologie OZE i technologie energetycznego wykorzystania odpadów.
Panel III był poświęcony zaangażowaniu miast w realizację polityki klimatyczno-energetycznej UE oraz inicjatywie KE pn. "Porozumienie Burmistrzów". Swoimi doświadczeniami podzielili się reprezentanci takich miasta, jak: Paryż, Helsinki, Heidelberg, Bielsko-Biała czy Warszawa.
W panelu IV omówiono współpracę samorządów lokalnych z przedsiębiorstwami energetycznym. Debatę przeprowadzono na terenie targów ENERGETAB, co pozwoliło zainteresowanym uczestniczyć także w targach i zwiedzić prezentowane tam ekspozycje.
Panel V był dedykowany projektom edukacyjnym i promocyjnym, ukierunkowanym na ochronę klimatu i zaangażowanie społeczności lokalnych w oszczędzanie energii.
Zabierając głos podczas panelu samorządowców i polityków, wiceminister Bernard Błaszczyk zwrócił uwagę na konieczność wspierania starań samorządów w dążeniu do jak najbardziej racjonalnego zużywania energii.
- W tym celu niezbędne jest tworzenie na każdym szczeblu państwowych i samorządowych struktur dokładnych bilansów opłacalności energetycznej, uwzględniających lokalne uwarunkowania i bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców. Takie pierwsze, pilotażowe w skali kraju programy lokalnego bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o odnawialne źródła energii już powstają w województwie śląskim, z inicjatywy i przy wsparciu finansowym WFOŚiGW w Katowicach - powiedział wiceminister Błaszczyk.
Apelował także o wykorzystywanie możliwości finansowych Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska:
• dla termomodernizacji budynków mieszkalnych,
• w walce z niską emisją,
• dla wykorzystania odnawialnych źródeł energii w codziennym funkcjonowaniu gmin oraz aglomeracji miejskich.
- Potrzebne jest do tego jednak zarówno dobre prawo energetyczne, jak i determinacja oraz odwaga samorządowców w działaniach innowacyjnych na rzecz interesów ekonomicznych mieszkańców- podkreślił Bernard Błaszczyk.
Tematycznie konferencja wpisała się w jedną z priorytetowych dziedzin przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej, stąd została ona objęta patronatem polskiej prezydencji. Wyrazem poparcia dla tej inicjatywy jest honorowy patronat przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka.
Konferencję zorganizowali:
• Urząd Miejski w Bielsku-Białej,
• Związek Miast Polskich,
• Śląski Związek Gmin i Powiatów,
• Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć "Energie Cités".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.