Poszerzenie oferty Grupy Famur oraz dalsze inwestycje w innowacje i nowoczesne technologie - te zagadnienia były głównymi wątkami spotkania przedstawicieli zarządu spółki z dziennikarzami w czasie targów Katowice 2011.
- Posiadamy już licencję na kombajn ciężki, którego produkcja jest wdrażana w Famurze. Pierwsze egzemplarze pojawią się w pierwszym kwartale przyszłego roku. W pierwszej kolejności będziemy je pokazywać w polskich kopalniach. Takiej maszyny spółka Remag jeszcze nie miała w swojej ofercie. Wprowadzanie nowego sprzętu nie powoduje jednak, że mamy w planach zaprzestanie budowania innych maszyn, ale wszystko jest uzależnione od potrzeb naszych klientów - mówił dziennikarzom wiceprezes Ireneusz Tomecki.
Jeszcze nie wiadomo, gdzie będzie produkowany nowy kombajn. Reprezentanci zarządu nie chcieli zdradzić od jakiej firmy zakupiono licencję. Potwierdzili jednak, że maszyny tego typu są obecne na polskim rynku, ale nie sprzedaje ich firma, od której zakupiono licencję.
Wiceprezes Tomecki potwierdził także, że spółka Remag jest w tej chwili restrukturyzowana. Zastrzegł jednak, że nie należy pod tym terminem rozumieć redukcji zatrudnienia. Chodzi tu bardziej o przystosowanie spółki do standardów panujących w Grupie.
Ryszard Bednarz, wiceprezes ds. badań i rozwoju Famuru, powiedział, że wszystkie działania jakie prowadzi Famur zmierzają do zmian strukturalnych. Konkretnie chodzi o przejście od struktury holdingowej do struktury koncernowej i to jest jeden z głównych celów Grupy. W tym właśnie celu jest także przeprowadzana restrukturyzacja Remagu.
Przedstawiciele Grupy podkreślili, że wiele stosowanych w maszynach rozwiązań, jak choćby w kompleksie do eksploatacji niskich pokładów węgla, to innowacje na światową skalę. Miarą nowoczesności jest też system e-kopalnia, umożliwiający - dzięki zaawansowanym technologiom - stałe monitorowanie procesu wydobywczego i bieżącą diagnostykę awarii.
- Mamy już 6 instalacji na kopalniach, które opierają się o naszą koncepcję e-kopalni. Te rozwiązanie przynoszą korzyści dzięki zastosowaniu w nich innowacyjnych rozwiązań. Ponadto nagrodzony wczoraj kompleks do niskich pokładów węgla jest już tematem rozmów zarówno na rynku krajowym ale i na rynkach zagranicznych. Póki co jednak nie chcę zdradzać szczegółów - mówił Tomecki.
Według wiceprezesa Bednarza, rozwój i wzrost konkurencyjności firmy wymagają stałego doskonalenia i unowocześniania technologii, dlatego Famur zamierza nadal przeznaczać na prace badawcze i rozwój technologii znaczące środki.
- Z całą pewnością również w kolejnych latach będzie to utrzymane na poziomie 2-3 proc. przychodów, a patrząc w nieco szerszym kontekście - nawet wyższym - powiedział Bednarz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Famur najwięksi oszuści i kłamcy, ludzie pracują za friko a opowiadają bzdety
Z całym szacunkiem do szanownych przedstawicieli Grupy Famur Podkreślane z niezwykłą pieczołowitością stwierdzenie iż RESTRUKTURYZACJA REMAGU NIE OZNACZA ZWOLNIEŃ otrzymuje za każdym razem owacje na stojąco ze strony blisko 200 zwolnionych osób! Zwolnione małżeństwa, pozostawione bez dochodu rzucają kwiaty klaszcząc... BRAWO prawdomówność BRAWO rzetelność i BRAWO moralność - niech żyje - na zdrowie inwestorom!!! ps. czy aby nowy kombajn nie jest sławnym R-2000? Byłoby iście słodko...