Już nie tylko domy mieszkalne czy szpitale montują fotopanele do wytwarzania energii elektrycznej ze Słońca. Kościoły również. Pierwszym w diecezji sosnowieckiej jest jaworznickie sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Latem baterie słoneczne mogą wyprodukować ok. 400 kWh na dobę.
- Wszystko zaczęło się dwa lata temu, od pobytu w Niemczech parafianina Mariana Błaszkiewicza, który zainteresował się tego typu instalacją, a swoimi obserwacjami i doświadczeniem podzielił się z księdzem Józefem Lendą - opowiada ks. Jarosław Kwiecień, rzecznik sosnowieckiej Kurii Diecezjalnej. - Ogrzanie zimą tak ogromnej powierzchni naszego sanktuarium energią pobieraną z sieci energetycznej było w zasadzie niemożliwe ze względu na wciąż rosnące koszty. Dlatego przedłożyłem cały plan inwestycji parafianom, a gdy ci opowiedzieli się "za", przystąpiliśmy do realizacji dzieła - wspomina kustosz jaworznickiego sanktuarium.
Instalacja była współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który na ten cel przeznaczył 283 tys. zł dotacji i udzielił preferencyjnego kredytu w wysokości 536 tys. zł (do spłacenia w cztery lata). Inwestycja zwróci się po 10 latach. Jej trwałość szacuje się na ćwierć wieku.
Tzw. instalację fotowoltaiczną tworzy 312 paneli słonecznych (o wymiarach 90 na 160 cm), zajmujących jedną trzecią dachu, czyli ok. 500 m kw.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.