Od ponad dekady podziemne wody na terenie gminy Zbrosławice zatrute są toksynami. Ostatnimi czasy stężenie rakotwórczych substancji było tak duże, że konieczne było zamknięcie ujęcia wody pitnej dla kilku sąsiednich miejscowości. W tej sprawie interweniował prof. Andrzej Misiołek - członek senackiej komisji ekologii. Wsparcie zadeklarowała także Gabriela Lenartowicz - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Śląski Inspektor Ochrony Środowiska Anna Wrześniak.
Władze Zbrosławic do dzisiaj nie potrafią ustalić, co jest przyczyną skażenia. Jedna z hipotez mówi, że woda była już zatruwana od kilkudziesięciu lat. Chemikalia, które się w niej znajdowały, prawdopodobnie pochodziły z nieczynnych już zakładów. Stężenie związków trichloroetanu uniemożliwiło mieszkańcom korzystanie z wody pochodzącej z gminnego ujęcia.
Problem rozwiązano w doraźny sposób, tłocząc do Zbrosławic wodę z terenów poza powiatem. W konsekwencji nastąpił kilkukrotny wzrost cen za wodę, które już teraz są jednymi w najwyższych w województwie. Wody podziemne, zasilające największy regionalny rezerwuar wód pitnych, pozostały jednak nadal skażone.
Już od lat toczy się spór pomiędzy gminą a powiatem tarnogórskim. Jego głównym zagadnieniem jest to, kto powinien zająć się walką ze skażeniem. Sprawę rozsądza Samorządowe Kolegium Odwoławcze.
Na apel wójta gminy odpowiedziała prezes WFOŚiGW, deklarując gotowość wsparcia finansowego ekspertyz diagnozujących źródło skażenia wody i metody wyjścia z tej ekologicznej katastrofy. Dlatego we wtorek (30 sierpnia) w gminie zorganizowano konferencję prasową miejscowych władz z senatorem Misiołkiem i wicestarostą Andrzejem Pilotem, na której obecne były także Gabriela Lenartowicz oraz Anna Wrześniak.
Wicestarosta w imieniu władz powiatu zadeklarował, po uregulowaniu sytuacji prawnej, szybkie podjęcie skutecznych działań i wystąpienie do Funduszu o wsparcie dla programu naprawczego dla zatrutego ujęcia wody w Zbrosławicach.
W trakcie konferencji mówiono, że może to być kolejny, po zlikwidowanej fabryce azbestu w Ogrodzieńcu, przykład współpracy Funduszu z samorządowcami i regionalnymi mediami, by wspólnie przełamać wieloletnią zmowę milczenia w kwestiach ekologicznych skandali, tak bardzo utrudniających codzienne życie mieszkańców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.