W Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, zarządzanym przez Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, trwa, przewidziana na kilka lat, rozbudowa tzw. infrastruktury liniowej - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekaznych przez spółkę. Obecnie prowadzone są intensywne prace przy budowie nowej płyty postojowej. Kosztem ponad 80 mln zł, do 2013 roku powstanie 110 tys. m kw. nowej płaszczyzny postojowej, pod 15 stanowisk dla samolotów. Niebawem ruszy modernizacja prawie 40 tys. m kw. dróg kołowania, które zostaną dostosowane do kategorii 4 E.
- Budowa nowej płyty postojowej przebiega zgodnie z harmonogramem. Przed przystąpieniem do obecnie realizowanych robót budowlanych, dokonano rozpoznania saperskiego placu budowy, co na lotniskach powojskowych i to jeszcze z czasu II Wojny Światowej, takich jak Pyrzowice, jest niezbędnym elementem, zapewniającym bezpieczne prowadzenie prac. Wyburzono także część płyty postojowej, znajdującej się przed aktualnie budowanym hangarem - mówi Cezary Orzech, rzecznik prasowy GTL SA.
W sierpniu wykonawca prac budowlanych, rozpoczął prace przy infrastrukturze kanalizacyjnej i energetycznej nowej płyty postojowej. Ponadto po szczegółowych badaniach zostały zaakceptowane materiały budowlane, niezbędne do realizowanego obecnie pierwszego etapu inwestycji.
Na płycie znajdzie się 15 stanowisk postojowych dla 10 samolotów kodu C (np. Airbus A320, Boeing 737) i trzech kodu D (np. Boeing 757) lub zamiennie siedmiu kodu C i pięciu kodu D. Ponadto, płaszczyzna postojowa zostanie wyposażona w infrastrukturę umożliwiającą zainstalowanie w przyszłości nowoczesnego systemu nawigacji CAT II, co umożliwi przyjmowanie samolotów przy widzialności poziomej 350 m i pionowej 30 m.
Budowa płyty postojowej i modernizacja dróg kołowania, to jedno z trzech zadań realizowanych w ramach największej inwestycji w historii lotniska pn. „Port Lotniczy w Katowicach - rozbudowa i modernizacja infrastruktury lotniskowej i portowej”. W ramach tego przedsięwzięcia, powstanie także nowa droga startowa, a obecnie istniejąca zostanie przekształcona w drogę kołowania. Projekt ten, o wartości ponad 405 mln zł współfinansowany jest z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.