Od dawna w ramach eksperymentów budowlanych stawia się domy, do których ogrzania nie trzeba wielkiej ilości energii. Ba, są takie konstrukcje, w których... nie ma instalacji grzewczej, a ciepła w nich nie brakuje. Dlatego z nadzieją spoglądać należy na uruchamiany jesienią przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pilotażowy program "Dom energooszczędny". Dodajmy: program pionierski w skali kraju!
Budownictwo kosztuje. Inwestycje w rozwiązania energooszczędne, zwracające się po pewnym czasie, również. Ich upowszechnieniu ma służyć specjalna linia kredytowa ("Dom energooszczędny"). Bank, który wygra przetarg na kredytowanie programu, otrzyma od katowickiego WFOŚiGW 2 mln zł.
Piotr Biernat, rzecznik Funduszu, wyjaśnia, że pieniądze te przeznaczone będą dla budujących energooszczędnie. Promowane więc będzie wznoszenie takich domów, których wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową będzie niższy od 60 kilowatogodzin na m kw. rocznie. Dla porównania: dom budowany tradycyjnymi metodami zużywa dwa razy więcej energii.
Pożyczka WFOŚiGW pokryć ma różnicę kosztów budowy domu standardowego i energooszczędnego (15 - 30 proc.). Kto będzie mógł ubiegać się o preferencyjne kredyty (maksymalnie 200 tys. zł)? Osoby fizyczne, w tym także te, które prowadzą działalność gospodarczą, na następujących warunkach:
• kredytowanie do 90 proc. dla zakupu i montażu urządzeń niekonwencjonalnych: źródeł ciepła (pompy ciepła, kolektory słoneczne), wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wymiennika gruntowego, a także - w zmiennej wysokości - dla instalacji ogrzewania, materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek oraz stolarki okiennej i drzwiowej;
• procentowanie: do 0,6 stopy redyskonta weksli, lecz nie mniej niż 3 proc. w stosunku rocznym;
• okres spłaty nie będzie dłuższy niż 7 lat od daty zakończenia inwestycji, a karencja nie może przekroczyć 12 miesięcy;
• inwestycja musi być zakończona maksymalnie po 18 miesiącach od daty udzielenia kredytu;
• kredyty udzielane będą od dnia zawarcia umowy z wybranym bankiem do 31 grudnia 2012 r.;
• linia kredytowa powiązana będzie z kredytem hipotecznym, który beneficjant uzyska na budowę domu.
Czym, z grubsza rzecz biorąc, jest dom energooszczędny? Główne cechy takiej konstrukcji to między innymi:
• małe zużycie energii, a tym samym niskie koszty eksploatacji;
• usytuowanie w terenie uwzględniającym rzeźbę terenu, nasłonecznienie oraz kierunek wiatrów;
• zwarta bryła o dużej powierzchni okien od strony południowej oraz minimalnej powierzchni okien od strony północnej;
• zastosowanie rozmaitych stref buforowych (przedsionków, cieplarni);
•wykorzystanie energii pochodzącej ze środowiska, np. energii promieniowania słonecznego;
• termiczne przegrody zewnętrzne (oraz wewnętrzne, oddzielające pomieszczenia o różnej temperaturze wewnętrznej);
• zastosowanie okien i drzwi zewnętrznych o wysokim współczynniku izolacji termicznej...
Zdaniem Gabrieli Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach, w Polsce pojawia się moda na domy energooszczędne, zużywające nawet i do sześciu razy mniej energii od budowanych w technologiach tradycyjnych. Moda to o tyle godna popularyzacji, że - w myśl unijnych dyrektyw - po 2020 r. każdy postawiony budynek powinien spełniać warunki obiektu niskoenergetycznego...
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.