Kolejnych 300 tys. ton węgla i ok. 3 mln ton kruszyw z odpadów pogórniczych ma zamiar odzyskać w tym roku katowicka firma Haldex. Zostaną one następnie wykorzystane w budownictwie, drogownictwie i robotach inżynieryjno-rekultywacyjnych.
- Nasza działalność pozwala wykorzystać odpady powstające na bieżąco przy produkcji i wydobyciu węgla, jak i wykorzystać istniejące hałdy. Kruszywa produkowane z odpadów powęglowych znajdują również zastosowanie w wielu innych branżach, w przemyśle cementowym i rekultywacji zdegradowanych terenów - wyjaśnia Tadeusz Koperski, prezes zarządu firmy.
Spółka Haldex istnieje od 1959 roku. Powstała na podstawie Umowy Międzyrządowej zawartej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz Rządem Węgierskiej Republiki Ludowej w sprawie utworzenia mieszanego przedsiębiorstwa dla wykorzystania hałd odpadów węgla kamiennego w Polsce. Było to w okresie, gdy na Węgrzech występował ostry deficyt paliw i została sprawdzona w praktyce prosta metoda odzysku węgla z hałd powęglowych.
Przedsiębiorstwo z powodzeniem przeszło proce transformacji. W 2007r. Kompania Węglowa kupiła węgierski pakiet akcji i przejęła kontrolę nad Haldexem. Od 2008 roku spółka w ramach grupy kapitałowej Kompanii Węglowej pełni rolę operatora w zakresie zagospodarowania odpadów wydobywczych. Zajmuje się również bezodpadowym przerobem surowców poprodukcyjnych przejmowanych z kopalń węgla kamiennego.
- Zamierzamy inwestować w produkcję kruszyw lekkich spiekanych, biogroszku oraz w odzyskiwanie odpadów przy zastosowaniu technologii wzbogacania i uzdatniania - dodaje Koperski.
Od początku swej działalności przerobiła już blisko 150 mln ton odpadów pogórniczych,
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.