Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego to ważne wydarzenie nie tylko dla branży węglowej, ale również dla miasta. Jak przedstawia się udział Katowic w organizacji tegorocznej imprezy? Górnicze targi są dla Katowic niezwykle ważnym wydarzeniem. Dlatego podejmujemy wszelkie działania, aby - jak przystało na dobrego gospodarza - przygotować nasze miasto jak najlepiej. Jesteśmy w stałym kontakcie z organizatorami i włączamy się organizację tego przedsięwzięcia. Ponadto zapewniamy targom, podobnie jak w ubiegłych latach, teren wystawienniczy Spodka, doskonałe miejsce do spotkań tak prestiżowej branży, która przyciąga przedstawicieli wielkiego biznesu z całego świata.
Przed dwoma laty targi odwiedziło 25 tys. osób. Tym razem liczba ta będzie z pewnością większa. Czy miasto jest dobrze przygotowane na przyjęcie gości?
Katowice są miastem nowoczesnym, wciąż poszerzającym swoją ofertę turystyki biznesowej. Doświadczenia z tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego pokazują, że już jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do organizacji największych wydarzeń, o charakterze zarówno gospodarczym, jak i kulturalnym, czy sportowym. Jestem przekonany, że najnowsze inwestycje realizowane w naszym mieście jeszcze bardziej poprawią warunki organizacji i uczestnictwa w tak znaczących w skali globalnej wydarzeniach, jak Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego.
Czas szybko biegnie. Za dwa lata kolejne targi górnicze, ale zaplanowane już w nowym Centrum Kongresowym. Czy jest to plan realny?
Decyzją organizatorów pozostaje lokalizacja imprez i tak też jest w przypadku targów górniczych. Mogę tylko dodać, że Międzynarodowe Centrum Kongresowe posłuży przede wszystkim przyciągnięciu do Katowic wielkich i prestiżowych kongresów oraz konferencji. Dlatego taki obiekt jest niezwykle potrzeby dla dalszego rozwoju miasta. Obecnie jesteśmy na etapie rozstrzygnięcia przetargu na wykonawcę robót budowlanych i jeszcze w tym roku planujemy rozpocząć realizację inwestycji. Oznacza to, że plany organizacji Targów Górniczych w 2013 roku z wykorzystaniem MCK są całkowicie realne.
Czy Katowice wciąż zasługują sobie na miano miasta górniczego, a może coś się już w tym względzie zmieniło. Słowem, jakie korzyści miasto ma dziś z górnictwa?
To temat godny krótkiego przybliżenia. Otóż w XX wieku nie było w Polsce drugiego takiego miasta wojewódzkiego, które w promieniu kilkuset metrów od Rynku miało hutę, trzy kopalnie oraz całą sieć większych i mniejszych zakładów produkcyjnych. W ciągu kilkunastu ostatnich lat zdecydowana większość tych podmiotów po prostu zniknęła, a w ich miejsce powstały nowe wartości o całkiem innym przeznaczeniu. Przykładowo teren po dawnej kopalni Gottwald stał się prawdziwą mekką handlowo-towarzysko-rozrywkową. Tam, gdzie znajdowała się Kopalnia Katowice, wkrótce wyrośnie godny regionu i jego historii gmach Muzeum Śląskiego. Tuż obok sala koncertowa NOSPR-u i Międzynarodowe Centrum Kongresowe, co spowoduje, że kwartał ten stanie się zwartym obszarem kultury, a zarazem wizytówką wjazdową miasta. Chcemy przy tym, aby poprzemysłowa historia regionu wiązała się z rozwojem nowoczesnych technologii. Dziś śląski przemysł jest coraz bardziej innowacyjny, co stanowi o sile i konkurencyjności całej aglomeracji. Dlatego nasze przemysłowe, w tym górnicze korzenie, wciąż są jednym z kluczowych atutów Katowic, który powinniśmy umiejętnie wykorzystywać.
Czytaj więcej:
Targi 2011 w nettg.pl
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
uszok nie pamiĘta jak nie chciaŁ Żeby kopalnia ŚlĄsk fedrowaŁa w polu panewnickim pseŁdo przyjaciel gÓrnictwa.