Wydawnictwo Górnicze zaprosiło do debaty o przyszłości sektora wydobywczego polityków i praktyków gospodarczych.
Po raz pierwszy logo WG - którego staraniem ukazują się "TG" oraz czasopisma "Wiadomości Górnicze", "Budownictwo Górnicze i Tunelowe" oraz "Karbo" - pojawiło się wśród organizatorów Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego "KATOWICE 2009". To duże wyzwanie, znacznie większe niż medialny patronat nad jedną z największych imprez wystawienniczych w Europie.
- Chcieliśmy nie tylko zmierzyć się z nowymi zadaniami i uczyć się od wytrawnych organizatorów targów. Zależało nam przede wszystkim na konfrontacji przeciwstawnych niekiedy oczekiwań i koncepcji. Dlatego, wspólnie z Górniczą Izbą Przemysłowo-Handlową i Polską Techniką Górniczą, przygotowaliśmy konferencję: "Rola górnictwa węglowego w polityce energetycznej Polski do roku 2030". Zaprosiliśmy do debaty przedstawicieli rządu, naukowców, prezesów firm węglowych - mówi Witold Pustułka, prezes Wydawnictwa Górniczego.
Odbywająca się w drugim dniu targów konferencja była dwupanelowa. Dyskusja w pierwszej grupie problemowej koncentrowała się wokół "Strategii polityki energetycznej Polski do roku 2030". Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister gospodarki, przedstawiała koncepcję rządu. Blaski i cienie tej strategii omawiali naukowcy z Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Głównego Instytutu Górnictwa, Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla oraz przedstawiciele Kompanii Węglowej SA i Tauronu Polska Energia. Drugi panel zgromadził silną reprezentację firm węglowych (KW SA, KHW SA, JSW SA, KWB "Bełchatów", PKW SA, LW "Bogdanka" SA). Wspólnie z parlamentarzystami i Joanną Schmid, wiceminister Skarbu Państwa, starali się odpowiedzieć na pytanie: Co dalej z górnictwa węgla kamiennego i brunatnego? W obu dyskusjach uczestniczyli politycy, którzy obecnie wyznaczają tempo i kierunki przemian gospodarczych, ale także ci, którzy byli liderami restrukturyzacji polskiego przemysłu w ostatnich 10 latach.
Moderatorem obu dyskusji panelowych był redaktor Marek Czyż z TV Silesia. Konferencja zakończyła się wspólną debatą uczestników. W chwili zamykania tego wydania "TG" do druku - formułowano wnioski z kilkugodzinnych obrad. Przedstawimy je w następnym numerze naszego tygodnika.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.