Sukces! Tak jednym słowem można skwitować pierwsze dni Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego "Katowice 2009", które we wtorek rozpoczęły się w katowickim Spodku.
Do piątku (4 bm.) Śląsk będzie centrum światowych nowości technicznych dla sektorów, na których opiera się rozwój globalnej gospodarki. Jedno miasto średniej wielkości zużywa tyle energii, ile potrzebowało ponad 400 wystawców do przygotowania i uruchomienia swoich ekspozycji w Spodku i na jego placach. Świadczy to o skali wystawienniczej imprezy w Katowicach. Maszyny, urządzenia, systemy i detale, niezbędne w przemysłowej produkcji, z 19 państw dosłownie były oblegane przez tłumy zwiedzających. Już w pierwszych godzinach targi zgromadziły kilka tysięcy gości. Wśród nich wyróżniały się długonogie mażoretki w żółtych frakach z Rydułtów, które były choreograficzną wizytówką koncertu Orkiestry Symfonicznej KWK "Staszic".
Do uczestników tegorocznych targów list wystosował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
- Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń handlowych w Europie, o światowej renomie. Poprzednią ekspozycję Targów w 2007 roku, w której uczestniczyło ponad 350 firm z 15 krajów, odwiedziło blisko 25 tysięcy osób, między innymi z Republiki Czeskiej, Niemiec, Chin, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Wietnamu, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Kazachstanu. Był to niewątpliwie sukces promocyjny i handlowy firm uczestniczących w Targach. Wyrażam przekonanie, że tegoroczna edycja targów " KATOWICE 2009 " będzie nie mniej owocna i spełni oczekiwania wystawców, a odwiedzającym dostarczy interesujących doświadczeń zawodowych — napisał wicepremier w liście, który odczytała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.
W środę temperaturę i tematykę targowych dyskusji wyznaczała konferencja naukowa o roli górnictwa węglowego w polityce energetycznej Polski do roku 2030, której organizatorami byli Wydawnictwo Górnicze, Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Polska Technika Górnicza (relacja na str. 4). Dzisiaj (3 bm.) wydarzeniem będą obrady, dotyczące dywersyfikacji źródeł energii w Polsce, które przygotowała Regionalna Izba Gospodarcza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.