Najważniejszą imprezą, odbywającą się w trakcie Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego "Katowice 2007", jest międzynarodowa konferencja zorganizowana pod hasłem: "Stan aktualny i perspektywy energetyki opartej o paliwa stałe".
- Tematyka poruszana na tej konferencji jest kluczowa w aspekcie najbliższych 30 lat, bowiem mamy zastanawiać się nad przyszłością energetyki opartej na paliwach stałych, czyli węglu kamiennym i brunatnym. Istnieje dzisiaj szereg wątpliwości, czy ta energetyka ma być utrzymywana, czy należy ją zastąpić inną energią. Wszystko zależy od tego, jaka polityka będzie kreowana wokół tego zagadnienia zarówno przez Unię Europejską, jak i przez poszczególne kraje członkowskie. Wiemy dziś, że nie poradzilibyśmy sobie bez energetyki opartej na węglu, ale równocześnie jest prowadzona wobec niej bardzo rygorystyczna polityka związana z ustawicznym podnoszeniem rygorów ekologicznych - powiedział rekomendując konferencję Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, która jest pomysłodawcą spotkania.
Kolejnym problemem poruszonym podczas konferencji będzie źródło pochodzenia węgla dla energetyki. W sytuacji, gdy Unia Europejska i Polska drastycznie ograniczyły produkcję węgla kamiennego, powstaje pytanie, czy z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego mamy bazować na węglu unijnym, czy oprzeć się na imporcie. Pod uwagę trzeba wziąć fakt, że węgiel produkowany na obszarze Unii nie będzie w najbliższej przyszłości konkurencyjny wobec surowca z importu. Decyzję dotyczącą ewentualnego dalszego procesu likwidacji górnictwa węglowego lub utrzymywania mocy produkcyjnych dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego trzeba jednak podjąć na szczeblu unijnym.
Tematyka spotkania organizowanego przez GIPH pokrywa się z problemami, nad którymi będzie się toczyła dyskusja na I Polskim Kongresie Górniczym. Zdaniem Janusza Olszowskiego ta zbieżność nie jest żadnym problemem:
- W Polsce, jeśli mówi się o bezpieczeństwie energetycznym, to wyłącznie w kontekście dywersyfikacji dostaw gazu. Węgiel, z którego produkuje się w Polsce ok. 95 procent energii, dla większości społeczeństwa nie istnieje jako nośnik, który sprawia, że jesteśmy jednym z państw cieszących się największym bezpieczeństwem energetycznym w UE. O tych tematach mówi się tak mało, że im więcej konferencji, spotkań i wystąpień publicznych, tym lepiej.
Partnerami merytorycznymi konferencji "Stan aktualny i perspektywy energetyki opartej o paliwa stałe" są Polska Technika Górnicza SA i Główny Instytut Górnictwa. Honorowy patronat objęli Piotr Woźniak - szef resortu gospodarki, Krzysztof Tchórzewski - sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki oraz Reiner Haseloff - minister gospodarki Kraju Związkowego Saksonia-Anhalt. Patronat naukowy sprawują prof. Antoni Tajduś - rektor Akademii Górniczo- Hutniczej oraz prof. Józef Dubiński - naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.