W październiku br. liczba bezrobotnych była najwyższa od sierpnia 2021 r., co - przy jednoczesnym braku zmian w liczbie wakatów - prowadzi do większej konkurencji o dostępne stanowiska i budzi obawy o pogorszenie koniunktury na rynku pracy - wynika z poniedziałkowego Barometru Ofert Pracy.
“Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w październiku nieznacznie spadł. Jednak od początku roku obserwujemy fluktuacje wskaźnika, który naprzemiennie wykazuje spadki i wzrosty utrzymując się na zbliżonym poziomie“ - poinformowano w poniedziałkowym raporcie na ten temat.
Jak zauważono, stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, we wrześniu wzrosła o 0,2 pkt proc., do 5,8 proc. To czwarty wzrost z rzędu, a w październiku liczba bezrobotnych ukształtowała się na poziomie najwyższym od sierpnia 2021 r. - zaznaczyli autorzy publikacji.
Wskazali, że choć stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymuje się na niskim poziomie na tle innych krajów Unii Europejskiej, wzrosty budzą obawy o pogorszenie koniunktury na rynku pracy. Wzrost liczby bezrobotnych przy jednoczesnym braku zmian liczby wakatów prowadzi bowiem do większej konkurencji o dostępne stanowiska pracy, a w takiej sytuacji dobrą praktyką - jak zauważyli - jest podnoszenie lub uzupełnianie swoich umiejętności i kwalifikacji.
“W samym październiku, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, spadek liczby internetowych ofert zatrudnienia notujemy we wszystkich województwach, z wyjątkiem woj. podlaskiego, w którym wakatów nieznacznie przybyło. Nieco większe spadki w październiku występowały przeważnie w województwach o wysokiej stopie bezrobocia. Relatywnie w największym stopniu redukcja wakatów w skali miesiąca dotknęła woj. warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego“ - przekazano w raporcie.
Liczba ogłaszanych ofert pracy w dłuższej perspektywie w większości województw utrzymuje się na stabilnym poziomie, jednak - jak zauważyli autorzy publikacji - są też województwa, w których ogłoszeń zatrudnienia “powoli ubywa“ - m.in. warmińsko-mazurskie, śląskie oraz lubuskie.
Jak wynika również z raportu, najwięcej wakatów w stosunku do ubiegłego miesiąca ubyło w usługach. W sektorze tym od kwietnia występuje duża zmienność zatrudnienia. Zbliżona sytuacja występuje w zawodach z zakresu nauk społecznych lub prawnych. Tam od niedawna występują objawy pogorszenia sytuacji, ale - jak wskazali autorzy - wymagają one dalszego potwierdzenia. Z kolei w grupie zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych przerwana została dziesięciomiesięczna seria wzrostów, ale obecnie odnotowywany spadek eksperci traktują na razie - jak wskazali - jako korektę. Zmalała również liczba ofert pracy dla pracowników fizycznych, ale w zawodach tych od roku występuje tendencja spadkowa.
W październiku miesiąc do miesiąca odnotowano wzrost ofert pracy dla grafików, prawników, przedstawicieli zawodów biurowych oraz specjalistów ds. HR. W pozostałych kategoriach wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych liczba wakatów spadła. W przypadku ofert skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych liczba ogłoszeń o pracy zwiększyła się jedynie dla programistów oraz pracowników branży budowlanej. W zawodach usługowych więcej ofert pojawiło się z kolei jedynie w branży turystycznej, jednak - zdaniem autorów badania - jest to jedynie korekta obserwowanego od roku spadku.
Barometr Ofert Pracy opracowywany jest przez Katedrę Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy. Dane zbierane są każdego miesiąca, a następnie pozbawiane czynnika sezonowego, co zapewnia ich porównywalność pomiędzy poszczególnymi porami roku i wyłącza wpływ zmian ogłoszeń sezonowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.