Zarządzające katowickim lotniskiem Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze podpisało umowę na wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowej dla budowy drugiego terminalu cargo - przekazał we wtorek rzecznik Katowice Airport Piotr Adamczyk.
Jak przekazał przedstawiciel portu, firma Kwadrat Polska ma oddać koncepcję projektową i projekt budowlany dla nowego obiektu w I kwartale 2026 r.
Nowy terminal do obsługi frachtu ma stanąć południowo-wschodniej części Katowice Airport, między istniejącym terminalem cargo (oddanym do użytku w maju 2016 r.) a powstającą bazą służb utrzymania lotniska.
Drugi terminal cargo będzie obiektem magazynowym z zapleczem biurowo-socjalnym o powierzchni około 10 tys. mkw. Po jego oddaniu do użytku całkowita powierzchnia infrastruktury do obsługi ruchu towarowego w Pyrzowicach wzrośnie do około 22 tys. mkw.
Na obecną strefę cargo składa się terminal towarowy o powierzchni około 12 tys. mkw. oraz płyta postojowa dla frachtowców. W 2024 r. Katowice Airport obsłużyło 37,1 tys. ton frachtu - był to drugi najlepszy wynik w historii lotniska. Rekordowy rezultat odnotowano w 2022 r., kiedy terminal cargo obsłużył ponad 40,6 tys. ton ładunków.
Jak przypomniał cytowany w informacji prezes zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik, w pierwszym półroczu br. osiągnięto rekordowe w tym okresie prawie 22 tys. ton cargo (o ponad 12 proc. więcej niż rok wcześniej).
- Cały bieżący rok, drugi raz w historii, zamkniemy wynikiem ponad 40 tys. ton odprawionych ładunków. W długim okresie celujemy w około 100 tys. ton frachtu, głównie za sprawą rosnących przewozów na zlecenie branży e-commerce. Dlatego rozbudowa infrastruktury cargo jest niezbędna, stąd nasza decyzja o rozpoczęciu projektowania, a następnie budowy drugiego terminalu towarowego. - wskazał Tomasik.
Drugi terminal cargo w Katowice Airport to jeden z projektów kompleksowego programu inwestycyjnego na lata 2024-32, czyli największej w historii rozbudowy katowickiego lotniska.
Oprócz nowego obiektu do obsługi frachtu w Pyrzowicach powstanie m.in.: nowy główny terminal pasażerski wraz z układem drogowym, czwarty hangar do obsługi technicznej samolotów, nowa strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, nowa baza służb utrzymania lotniska oraz multimodalny węzeł przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową.
Planowana jest również rozbudowa parkingów terenowych, budowa parkingu wielopoziomowego oraz stworzenie centrum przesiadkowego, integrującego transport autobusowy, kolejowy oraz lotniczy. Szacowana wartość programu inwestycyjnego na lata 2024-32 to 1,8 mld zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.