W Katowicach około 43 000 osób mieszka w najbardziej nagrzewających się częściach miasta, tzw. wyspach ciepła. To obszary, gdzie powierzchnia jest gorętsza od otoczenia o średnio 8–9 °C od tych z przedmieść miasta.
- Dane POLSA – Polskiej Agencji Kosmicznej potwierdzają, że w Śródmieściu, Dębie i Koszutce tworzą się silne miejskie wyspy ciepła. Różnice temperatur względem podmiejskich terenów sięgają nawet 9 stopni Celsjusza – informuje katowicki radny Patryk Białas.
Badania GZM, wykonane w ubiegłym roku, wykazały, że największa „wyspa ciepła” obejmuje Śródmieście, Dąb i Koszutkę. Tam średni nadmiar temperatur sięga: Dąb: +9,4 °C, Śródmieście: +8,9 °C, Koszutka: +8,7 °C.
W tych częściach miasta żyje ponad 43 tysiące osób, które już dziś odczuwają skutki kryzysu klimatycznego, a będzie jeszcze gorzej. Eksperci szacują, że do 2036 roku liczba zgonów związanych z falami upałów może wzrosnąć o ponad 230 proc.
- Jako przewodniczący Komisji Klimatu i Środowiska w Radzie Miasta Katowice od dawna powtarzam: nie mówimy o chwilowym dyskomforcie. Mówimy o realnym zagrożeniu dla zdrowia i życia, szczególnie dla osób starszych, dzieci oraz wszystkich, którzy na co dzień pracują na zewnątrz. Dlatego tak ważne są działania, które już rozpoczęliśmy: zazielenianie centrum miasta, tworzenie ogrodów społecznych, zielonych przystanków, nowych nasadzeń czy zbiorników na deszczówkę. Odzyskaliśmy ponad 3500 m kw. pod zieleń, ale to wciąż za mało – podkreśla katowicki radny.
Jak dodaje – miasto potrzebuje precyzyjnych map termicznych, strategicznego planu zazieleniania i większego wsparcia dla rozwiązań opartych na naturze – takich jak ogrody deszczowe, zielone dachy czy mikrolasy.
Wyspy ciepła powstają w miastach z kilku powodów: dużego udziału nieprzepuszczalnych powierzchni (asfalt, dachy), intensywnej zabudowy miejskiej, stref przemysłowych i ruchu drogowego
W efekcie zieleń w mieście to nie tylko estetyka. To fundament bezpieczeństwa klimatycznego i zdrowia mieszkańców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.