Firmy z branży zbrojeniowej – zarówno polskie, jak i zagraniczne – od piątku, 11 lipca, mogą korzystać z pełnego wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
Przypomnijmy, w piątek weszła w życie zmiana rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2022 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji. Od tego momentu przedsiębiorstwa z sektora zbrojeniowego zajmujące się produkcją broni, amunicji i materiałów wybuchowych, będą mogły uzyskać decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI), czyli skorzystać ze zwolnienia podatkowego i szeregu preferencji przewidzianych dotąd w ramach ustawy o wspieraniu nowych inwestycji.
– Ta zmiana jest zachętą dla przedsiębiorców do inwestowania w rozwój sektora zbrojeniowego. W dzisiejszym świecie, zwłaszcza w kontekście trwającej za naszą wschodnią granicą wojny wiemy, jak ważne są inwestycje w przemysł obronny i jak istotna jest konieczność szybkiego reagowania na wyzwania dotyczące bezpieczeństwa – mówi Marek Wójcik, Wojewoda Śląski.
Co nowe przepisy oznaczają dla podmiotów z branży zbrojeniowej? Firmy mogą teraz liczyć na: zwolnienie z podatku CIT lub PIT na 14 lub 15 lat; pomoc publiczną od 40% do 60% kosztów kwalifikowanych inwestycji; dostęp do atrakcyjnych terenów inwestycyjnych z infrastrukturą techniczną czy pełne wsparcie KSSE oraz innych publicznych instytucji – od momentu planowania inwestycji aż po jej realizację.
Jak podkreślają przedstawiciele KSSE. to szansa nie tylko dla obecnych producentów broni, amunicji czy materiałów wybuchowych, ale również firm z branż takich jak: automotive, metalowa, elektroniczna, chemiczna czy logistyczna, które planują dywersyfikację działalności pod kątem wytwarzania produktów o znaczeniu strategicznym dla obronności.
– Szersze otwarcie Polskiej Strefy Inwestycji na sektor zbrojeniowy to historyczny krok, który wpisuje się zarówno w potrzeby bezpieczeństwa państwa, jak i w strategię rozwoju nowoczesnego przemysłu w Polsce. Dla naszych przedsiębiorców to również realna szansa na dywersyfikację działalności, pozyskanie nowych rynków i budowę trwałej przewagi konkurencyjnej. Jako KSSE jesteśmy gotowi kompleksowo wspierać inwestorów w realizacji projektów, które wzmacniają potencjał obronny Polski, a jednocześnie napędzają innowacje i tworzą nowe miejsca pracy. Należy podkreślić, że wśród inwestorów KSSE już obecne są firmy prowadzące działalność produkcyjną lub usługową pośrednio lub bezpośrednio związaną z branżą zbrojeniową. Tym niemniej wchodząca dzisiaj w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji ma kluczowe znaczenie z wielu perspektyw – przedsiębiorców i pracowników, stopy inwestycji i rozwoju gospodarczego i oczywiście naszego bezpieczeństwa – mówi dr hab. Rafał Żelazny, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
- Polska inwestuje obecnie 5% PKB w bezpieczeństwo. To miliardy złotych rocznie – i ogromne zapotrzebowanie na sprzęt, technologie i komponenty wytwarzane przez krajowy przemysł zbrojeniowy i firmy powiązane z całym łańcuchem dostaw - przypominają przedstawiciele KSSE.
I zachęcają przedsiębiorców do skorzystania z instrumentów wsparcia dostępnych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
Naszym zadaniem jest aktywnie wspierać rozwój nowych inwestycji na powierzonym obszarze, dostarczając najważniejszych informacji, zapewniając doradztwo oraz prezentując ofertę inwestycyjną. Dla zainteresowanych przygotowaliśmy pełen pakiet informacji o możliwościach inwestycyjnych, dostępnych ulgach oraz procedurze uzyskania decyzji o wsparciu. To niepowtarzalny moment, aby połączyć rozwój własnego biznesu z bezpieczeństwem kraju - informuje KSSE.
Inwestorzy, którzy są zainteresowani wsparciem strefowym na działalność w obszarze zbrojeniowym będą mogli wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez KSSE wspólnie z Partnerem Deloitte. Odbędzie się ono 11 września 2025 roku w galerii StrefArt w Tychach. - Bieżących informacji udzielają także działy obsługi inwestora KSSE - podkreślają przedstawiciele KSSE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.